Ze względu na sytuację, związaną z pandemią Covid19, uprzejmie informujemy, że nasze biuro w Rybniku w dalszym ciągu działa w ograniczonym zakresie. Jesteśmy jednak cały czas do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 17:00.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonów: 513 019 527, 508 133 183.
Można skontaktować się z nami również drogą e-mailową: biuro@globtrans.pl, mariola@globtrans.pl, ania@globtrans.pl
Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie dokonanych rezerwacji lub są zainteresowani naszą ofertą jesteśmy do dyspozycji.

Postanowiliśmy również stworzyć poradnik, który będziemy się starać na bieżąco aktualizowć. Poniżej wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu oraz pobytu w krajach, jakie posiadamy w naszej ofercie. Dodatkowo dodaliśmy informacje o krajach tranzytowych i możliwości przejazdu przez nie. Mamy nadzieję, że poniższa lektura będzie dla Państwa czytelna i przydatna.

Jeszcze jedno:). Cały zespół Globtrans chciałby życzyć Państwu przede wszystkim zdrowia i spokoju. Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja wróci do normalności i szybko zapomnimy o tym trudnym przeciwniku zwanym "Covid19". Z turystycznym pozdrowieniem na lepsze jutro!


Poradnik dotyczący wyjazdów w czasie pandemii Covid:
___________________________________________________________________________________________________________________________


polska.jpg   Polska


Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polska zdecydowała o otwarciu wszystkich granic od 13.06.2020.

___________________________________________________________________________________________________________________________   Chorwacja


W pełni otwarta dla obywateli Polski.

Przekraczający granicę mają obowiązek przekazania służbie granicznej swoich danych kontaktowych (miejsce pobytu rezerwacji, nr telefonu komórkowego, e-mail), które będą mogły zostać wykorzystane wyłącznie w celach epidemiologicznych.


Przy wjeździe do Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej nie muszą podawać jakiegokolwiek szczególnego powodu wjazdu (biznesowego, ekonomicznego, turystycznego itp.). Mogą wjechać do kraju na takich samych warunkach, jak przed wybuchem COVID-19, ale nadal pod kontrolą epidemiologiczną i stosując się do ogólnych i specjalnych zaleceń wydanych przez Chorwacki Instytut Zdrowia Publicznego.


! Odprawa graniczna – formularz on line !

Aby przyspieszyć odprawę graniczną, służby graniczne sugerują wcześniejsze zarejestrowanie się na stronie https://entercroatia.mup.hr/ Formularz rejestracyjny jest już dostępny w języku polskim.


Osoby, które dokonają wcześniejszej rejestracji unikną konieczności zatrzymania się na przejściu granicznym w celu przekazania ww. danych. Fakt rejestracji zostanie potwierdzony e-mailem zwrotnym. Na adres mailowy rejestrującego zostaną również przekazane zalecenia Państwowego Instytutu Epidemiologicznego.
Brak wcześniejszej rejestracji może oznaczać dłuższe oczekiwanie na odprawę graniczną.

Aktualizacja z 11.07.2020

Nowe obostrzenia w Republice Chorwacji

Ze względu na rosnącą liczbę zarażeń koronawirusem Sztab Kryzysowy Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji podjął decyzję o wprowadzeniu obostrzeń mających na celu ochronę epidemiologiczną, które obowiązywać będą od dnia 13.07.2020, w tym:

- obowiązku noszenia maseczek w sklepach, instytucjach medycznych, środkach komunikacji publicznej (m.in. na promach i w taksówkach) oraz obowiązku noszenia maseczek przez personel w obiektach gastronomicznych.

Od 10 lipca 2020 obowiązuje także zakaz wpływania wycieczkowców do chorwackich portów.

Adresy i telefony covid–ambulatoriów przeznaczonych dla turystów z objawami zarażenia Covid-19:
https://www.koronavirus.hr/…/adrese-i-brojevi-telefona-…/714


Aktualizacja z 25.06.2020

Władze Chorwacji zdecydowały o przywróceniu niektórych środków ostrożności:
Od dnia 25.06.2020 do odwołania w całej Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego.
Od dnia 25.06.2020 do odwołania wszystkie osoby, bez względu na obywatelstwo, przyjeżdżające do Chorwacji z Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Serbii i Północnej Macedonii podlegają obowiązkowej samoizolacji na okres 14 dni. Obowiązek ten nie dotyczy osób przejeżdżających przez terytorium Chorwacji wyłącznie tranzytem.

Dodatkowe środki ostrożności przywracane są także na poziomie lokalnym. Na terenie żupanii istryjskiej (Istria) obowiązek noszenia maski dotyczy również wszystkich klientów sklepów i centrów handlowych w przestrzeni zamkniętej.

 https://www.koronavirus.hr/ i https://www.gov.pl/web/chorwacja.

Zasady pobytu w Chorwacji dotyczące Covid19:

- zachowywanie minimalnej odległości 1,50 m,
- dezynfekcja rąk w obiektach noclegowych, sklepach, restauracjach


>>> Wjazd i pobyt na terytorium Chorwacji - najczęściej zadawane pytania  https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-i-pobyt-na-terytorium-chorwacji---najczesciej-zadawane-pytania

 


-> Przydatne linki, gdzie na bieżąco można sprawdzić aktualną sytuację w Chorwacji:

Polska w Chorwacji (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) https://www.gov.pl/web/chorwacja/aktualnosci

Najpopularniejszy blog o Chorwacji: http://cromania.pl/

Ambasada RP w Zagrzebiu (profil FB)https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/

___________________________________________________________________________________________________________________________

-->  Dojazd do Chorwacji / tranzyt

Ze względu na wiele zapytań naszych klientów o dojazd do Chorwacji, przez jakie Państwa można swobodnie przejechać, gdzie obowiązują dla Polaków obostrzenia, przygotowaliśmy kilka informacji wraz z linkami. Wtedy każdy może samodzielnie sprawdzić jak aktualnie wygląda sytuacja tranzytu w danym kraju, aby przygotować się do wyjazdu.

1) CZECHY


Aktualizacja 29.06.2020


Wznowienie swobodnego tranzytu i podróżowania do Republiki Czeskiej od 30.06.20 (również dla Woj. Śląskiego).

Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej (RCZ) od 30.06. mieszkańcy Województwa Śląskiego, podobnie jak mieszkańcy pozostałych polskich regionów będą mogli swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość podróży tranzytem do/z Polski, jak i wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z całej Polski.

Od 30.06. Województwo Śląskie zakwalifikowano do regionów niskiego ryzyka zachorowania na koronawirusa.

System oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości i bezpieczeństwa podróżowania - tzw. „Semafor” zakłada rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa: http://www.mzcr.cz/dokumenty/semaforvysoke-riziko-nakazy-zustava-uz-jen-ve-svedsku_19476_1.html

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka - dot. także Polski zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RCZ obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie.

Przyjęte rozwiązania zależą ściśle od sytuacji epidemiologicznej w obu krajach i mogą ulec zmianie. Nadal konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy (zwłaszcza w celach turystycznych) ze względu na możliwe ew. modyfikacje spowodowane stanem pandemii w Europie: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/czechy/aktualnosci

___________________________________________________________________________________________________________________________

2) SŁOWACJA

Aktualizacja 19.06.2020

Informujemy, że zgodnie decyzją władz słowackich od godziny 6.00 w dniu 20 czerwca 2020 roku  zniesione zostają dotychczasowe obostrzenie w ruchu osobowym z terytorium Polski. Polska została dodana do listy państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Możliwy będzie zarówno tranzyt w kierunku Polski jak i z Polski do innych krajów UE (Austria, Czechy, Węgry). Zniesione zostają obostrzenia w zakresie swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, zawodowych, turystycznych, odwiedzin i innych.

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/slowacja/aktualnosci
lub    

https://www.facebook.com/polembassy/


_______________________________________________________________________________________________________________________


3) AUSTRIA


Możliwy swobodny przejazd przez Austrię dla obywateli Polski.

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/austria/aktualnosci

lub https://www.austria.info/pl/informacje-ogolne/pozostancie-zdrowi

___________________________________________________________________________________________________________________________


4) NIEMCY

Możliwy swobodny przejazd przez Niemcy dla obywateli Polski.

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/niemcy/aktualnosci


___________________________________________________________________________________________________________________________

5) SŁOWENIA

Polska nie znalazła się w wykazie 19 bezpiecznych krajów  a naszych obywateli, którzy chcieliby na terytorium Słowenii pozostać dłużej niż 12 godzin (poza ściśle określonymi wyjątkami), obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.
Podczas przejazdu mogą mieć miejsce niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne.
Uwaga: nocleg tranzytowy nie jest dozwolony
.
Od 19.06.2020 tranzyt może trwać max. 12 godzin.

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/slowenia/aktualnosci

lub Ambasada RP w Lublana (profil FB): https://www.facebook.com/PolishEmbassySLO

___________________________________________________________________________________________________________________________


6) WĘGRY

Od dnia 18 czerwca br. obywatelom Unii Europejskiej (w tym obywatelom polskim) przywrócono prawo nieograniczonego wjazdu na terytorium Węgier.

-> Aktualne informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/wegry

___________________________________________________________________________________________________________________________    Grecja


ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (aktualizacja 02.07.2020 r.)


Zmiany wprowadzone przez Grecję w ruchu międzynarodowym:

- Władze greckie wprowadziły obowiązek rejestracji osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form) poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie https://travel.gov.gr/#/. Po jego wypełnianiu wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Należy go wydrukować lub zapisać w telefonie - służby graniczne skanują kod przy przekraczaniu granicy. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem. Należy w nim podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. 


- Nie jest wymagane przez władze greckie robienie testów na COVID-19 w kraju wyjazdu i okazywanie go służbom granicznym. Informacja zawarta w PLF jest podstawą dla służb granicznym RG do wydania decyzji, czy wjeżdżający zostanie poddany testowi na COVID-19. Jeżeli służby zadecydują o konieczności badania na obecność koronawirusa, do momentu otrzymania wyników turysta będzie musiał poddać się samoizolacji. Więcej informacji dotyczących testów i protokołów sanitarnych oraz formularza lokalizacyjnego (PLF) można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Ministerstwem Ochrony Obywatela: https://www.civilprotection.gr/en/contact-us


- Istnieje możliwość, że wjeżdżający zostaną poddani losowym badaniom na Covid-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Kto może wjechać do Grecji:

- Do Grecji mogą wjeżdżać osoby na stałe zamieszkałe w UE, osoby zamieszkałe w krajach należących do strefy Schengen: Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu, osoby z Wielkiej Brytanii i krajów trzecich, mające pozwolenie na pobyt oraz osoby, będące członkami rodzin ob. UE, ponadto pracownicy transportu międzynarodowego, członkowie korpusu dyplomatycznego, członkowie misji humanitarnych, obywatele greccy, zamieszkali poza granicami kraju. Obowiązywać będzie zasada wzajemności w stosunku do ww. krajów.
- Do 15 lipca nie będzie lotów bezpośrednich z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Pozostałe loty bezpośrednie będą realizowane.
- Do publicznej wiadomości podano listę państw trzecich, dla których Grecja otwiera swoje granice (Algieria, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Kanada, Maroka, Gruzja, Czarnogóra, Serbia, Korea Południowa, Ruanda, Urugwaj, Tajlandia, Tunezja, Chiny). Lista ta będzie uaktualniana co 15 dni.

Ruch na granicach:
- Od 1 lipca wszystkie lotniska w Grecji są czynne.
- Granice lądowe: dla turystów pozostaje otwarte tylko przejście graniczne w Promachonas na granicy z Bułgarią
- Granice morskie: otwarty będzie port w m. Patra i w m. Igumenitsa i dostępne połączenia promowe z Włochami. Dozwolone jest zawijanie do greckich portów statków z zagranicy i ruch statków wycieczkowych. Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, w tym na wyspy. 

Władze Grecji zastrzegają sobie w każdym momencie możliwość zmian decyzji odnośnie otwarcia granic dla ruchu turystycznego, zgodnie z aktualną oceną zagrożenia Covit-19. 


Obecne ograniczenia w związku z pandemią:


Reżim sanitarny powiązany z koniecznością noszenia maseczek ochronnych obowiązuje we wszystkich środkach transportu: na promach, w samolotach, autokarach i pociągach, w transporcie publicznym, szpitalach, muzeach, galeriach handlowych, ośrodkach zdrowia, szpitalach, zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i innych zamkniętych obiektach użyteczności publicznej. 

Placówka zaleca sprawdzanie aktualności na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki:  http://www.visitgreece.gr/.

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: http://www.visitgreece.gr/en/home/health_protocols_


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/en/home/frequently_asked_questions-> Więcej informacji można znaleźć na stronach:

https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie

http://www.visitgreece.gr/___________________________________________________________________________________________________________________________  Hiszpania

 

Aktualizacja 02.07.2020

Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są poddawani kontroli zdrowotnej, która obejmuje mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

Mierzenie temperatury odbywa się w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

 

Wszyscy pasażerowie będą również zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy. Do 31 lipca, w ramach okresu przejściowego, formularz będzie można uzupełnić na hiszpańskich lotniskach i w portach również w formie papierowej.

 

Ogólne zasady obowiązujące na terytorium Hiszpanii po zniesieniu stanu alarmowego

  • zniesienie ograniczeń w poruszaniu się po terytorium Hiszpanii,

  • obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m,

  • obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych,

  • obowiązek przestrzegania zasad higieny.

 

Dodatkowo, od 21 czerwca 2020 roku normy, szczególne ograniczenia i środki prewencyjne związane z COVID-19 ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Mogą one dotyczyć m.in. dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, ograniczeń w transporcie publicznym i handlu, etc. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.-> Informacje: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania

lub  https://www.spain.info/pl/reportajes/informacion-practica-turistas-covid-19-viajar-espana.html___________________________________________________________________________________________________________________________   Czarnogóra

 
Aktualizacja 01.07.2020


Zniesiono ograniczenia wjazdowe dla obywateli RP

Od 1 lipca granice Czarnogóry są otwarte dla wszystkich rezydentów UE, bez ograniczeń. Tj. nie są wymagane testy ani odbycie kwarantanny.

Pod pojęciem rezydent UE należy rozumieć obywateli krajów członkowskich UE zamieszkujących je na stałe oraz obywateli krajów spoza UE, którzy mieszkają na jej terytorium na stałe, tj. na podstawie karty pobytu i mogą się nią wylegitymować Policji Granicznej Czarnogóry.

Również tranzyt odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.

Ważne! Rezydenci UE, którzy planują wjazd do Czarnogóry z krajów niebędących członkami UE, muszą je wykorzystać tylko jako kraje tranzytowe (czyli bez noclegów). Będzie to weryfikować Policja Graniczna Czarnogóry w oparciu o dostępne jej międzynarodowe systemy nadzoru granic. W praktyce oznacza to, że tylko wjazd z Chorwacji do Czarnogóry nie jest obarczony ww. ograniczeniem.

Ze względu na utrzymującą się w Czarnogórze i Europie epidemię, wciąż obowiązuje szereg restrykcji. Przed podróżą do Czarnogóry sugerujemy zapoznać się z nimi i bezwzględnie do nich stosować: http://www.gov.me/en/homepage/measures_and_recommendations/

Polecamy również śledzić na bieżąco komunikaty rządu Czarnogóry: http://www.gov.me/en/homepage?alphabet=lat

Przypominamy, że obywatele RP (dorośli i dzieci) mogą wjeżdżać do Czarnogóry na podstawie dowodu osobistego jeśli pobyt nie przekroczy 30 dni.

!!! Zdecydowanie odradzamy podróż bez wykupionego ubezpieczenia KL i NNW !!!

Wiele przydatnych informacji znajdą Państwo w zakładce "Wakacje w Czarnogórze".


-> Informcje: https://www.gov.pl/web/czarnogora

___________________________________________________________________________________________________________________________

 włochy.jpg   Włochy

Od 3 czerwca br. zniesiono ograniczenia przy przekraczaniu granicy Włoch oraz przemieszczaniu się pomiędzy regionami dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.

Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że osoba nie przebywała w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw. 

Uwaga! Należy liczyć się z możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń przez władze poszczególnych regionów Włoch. Należy spodziewać się utrudnień w podróży, wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych i innych miejscach w których powstają skupiska ludzkie.

-> Informacje z dnia 22.06.2020 (obostrzenia, sytuacja na granicach, itp.)  https://www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19

-> Informacje: https://www.gov.pl/wlochy


___________________________________________________________________________________________________________________________


axa.png  Ubezpieczenie KL, NNW


Wszystkie polisy turystyczne AXA (KL), proponowane przez nasze biuro, chronią na wypadek zarażenia się wirusem podczas pobytu za granicą w regionie, w którym ogłoszono epidemię, jak również tam, gdzie do tej pory nie zidentyfikowano wystąpienia wirusa. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy doszło do zakażenia, pokrywamy koszty leczenia nagłego zachorowania w podróży.


By otrzymać pomoc bezgotówkową należy skontaktować się najpierw z centrum alarmowym AXA. Wskażemy wtedy placówkę medyczną, gdzie zostanie udzielona pomoc i ewentualnie podjęte dalsze kroki, jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że konieczna jest dalsza diagnostyka ze względu na występujące objawy. W przypadku budzącym podejrzenie, lekarz na miejscu decyduje o dalszym postępowaniu, na przykład o natychmiastowym transporcie do wytypowanego oddziału zakaźnego. Przy czym podkreślamy, że zawsze będzie się przede wszystkim kierować instrukcjami wydanymi przez lokalne władze i ich rządy. Ewentualna repatriacja ubezpieczonego ze względów medycznych będzie możliwa po całkowitym wyleczeniu i przejściu kwarantanny, zgodnie z aktualnymi zaleceniami służb medyczno-sanitarnych danego kraju.


Informujemy jednocześnie, że ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu (KR) chroni tylko na wypadek zdarzeń losowych, które dotknęły ubezpieczonego lub jego bliskich zgodnie z zakresem zawartym w OWU i z powodu tych zdarzeń rezygnuje z podróży.
Mimo, że AXA nie wyłącza z zakresu ochrony ubezpieczeniowej kosztów leczenia i transportu, które dotyczą epidemii chorób zakaźnych, sugerujemy, aby podróżni przed wyjazdem śledzili komunikaty, zalecenia i ostrzeżenia państwowe.

___________________________________________________________________________________________________________________________


Aktualne informacje na stronach :


Ministerstwo Spraw Zagranicznych   
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Główny Inspektorat Sanitarny   https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)   https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019


Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu