Dalmacja Środkowa
 • Split z Trogirem rozpoczyna Dalmację Środkową. Do niej należą m.in. Wyspa Ciovo, jedne z najpiękniejszych Brać i Hvar oraz Śolta, Vis, Biśevo. W tej części Chorwacji jest wiele wspaniałych i niepowtarzalnych miast. Na pierwszy plan wysuwają się pełne zabytków Trogir oraz Split czy miasteczko Hvar. Dalmacja środkowa posiada wspaniałe centra turys...
 • Split z Trogirem rozpoczyna Dalmację Środkową. Do niej należą m.in. Wyspa Ciovo, jedne z najpiękniejszych Brać i Hvar oraz Śolta, Vis, Biśevo. W tej części Chorwacji jest wiele wspaniałych i niepowtarzalnych miast. Na pierwszy plan wysuwają się pełne zabytków Trogir oraz Split czy miasteczko Hvar. Dalmacja środkowa posiada wspaniałe centra turystyczne. Tutaj również znajduje się najpopularniejsza w całym kraju Makarska Riwiera. Jej urok jest niepowtarzalny – widok masywu Biokovo schodzącego majestatycznie do błękitnych wód Adriatyku  na długo pozostaje w pamięci tłumnie zjeżdżających tutaj turystów. Najpiękniejsze a tym samym najdroższe miasta Riwiery to Makarska, Brela, Baśka Voda czy Tućepi.
 • Kierując się na Dubrownik krajobraz jest równie piękny jak na Riwierze, ale ceny zdecydowanie bardziej umiarkowane. Wiele turystów co roku spędza swój urlop na dwóch najpopularniejszych wyspach Dalmacji środkowej: Hvarze i Braću.
 • Brać jest szczególnie często odwiedzany ze względu na rajską plażę Zlatni rat znajdującą się naBolu. Ta plaża jest cechą charakterystyczną Wyspy Brać. Jest to jedna z niewielu w Chorwacji plaż piaszczystych, natomiast jej indywidualność polega na tym, że w zależności od przypływów – zmienia ona swój kształt. Natomiast na Wyspie Hvar oprócz bajecznych plaż turyści mogą również rozkoszować się tutejszymi zabytkami architektury, podziwiać wąskie uliczki z ukrytymi w nich kawiarenkami.
 • Stolicą regionu jest Split.  Miasto wraz z portem położone jest na półwyspie i wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Split to potężne miasto oraz wielkie centrum ekonomiczne, transportowe czy kulturalne. Split ma idealne połączenia komunikacyjne ze względu na bliską dostępność do autostrady, blisko położone lotnisko ( Kaśtel ) oraz bardzo rozbudowany port. Stąd wypływają statki i promy do wielu miast Chorwacji oraz do Włoch. Pomimo tego, że Split jest tak rozbudowanym miastem, można tutaj znaleźć wiele wspaniałych plaż i marin. Ze względów turystycznych na największą jednak uwagę zasługują zabytki kulturalne. Dla nich warto spędzić w Splicie przynajmniej weekend rozkoszując się pięknymi budowlami, urokliwymi uliczkami, romantycznymi placami. Będąc w Splicie warto zobaczyć tutejsze muzea, nie można pominąć pozostałości majestatycznego Pałacu Dioklecjana z 300 roku n.e. – kościół Św. Duje, dziedziniec, korytarze podziemne, bramy pałacowe oraz inne zabytki. Warto również zobaczyć były ratusz, klasztor i kościół Św. Frane. Zwiedzając Split można zrobić sobie przerwę w jednej z wielu przytulnych kafejek, napić się kawy, zjeść pyszne ciasto. W Splicie jest sporo punktów gdzie można kupić małą porcję pizzy – tanio, smacznie i szybko.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • Top 10

TROGIR - miasto muzeów i zabytków (UNESCO)

SPLIT - Stolica Dalmacji ze słynnym na cały świat Pałacem Dioklecjana z czasów rzymskich

BOL - złoty róg, najsłynniejsza plaża Chorwacji (wyspa Brac)

HVAR - Wyspa Lawendy

MAKARSKA - malownicze miasteczko u podnóża gór Biokovo

OMIS - stara, piracka baszta położona bezpośrednio nad spektakularnym wąwozem Cetina

BIOKOVO MOUNTAINS - rezerwat przyrody z licznymi szlakami turystycznymi

BISEVO - popularne miejsce, znane z Błękitnej Groty

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Dla miłośników przyrody
Wyspa Bisevo - Bisevo to mała wyspa na Adriatyku. Interesujące szczególnie ze względu na Błękitną Grotę, która jest rzadkim zjawiskiem naturalnym. Całe wnętrze groty, a także morze w niej zawarte, ma nieopisany srebrny kolor. Jest to spowodowane promieniowaniem słońca odbijającym się na powierzchni morza i podziemia groty, tworząc piękne efekty świetlne.

Imotski - Czerwone i niebieskie morza - dwa jeziora w pobliżu. W niebieskim jeziorze o wymiarach 800 x 500 metrów można pływać latem. Sąsiednie Czerwone jezioro przypomina fontannę gigantów: ma średnicę 200 metrów, jest głęboka około 500 metrów.-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Położenie geograficzne
Większość mieszkańców środkowej Dalmacji żyje głównie w strefie przybrzeżnej i na wyspach w 16 miastach i 39 gminach. Zarówno region przybrzeżny, jak i obszar w głębi lądu mają wiele do zaoferowania.

Powierzchnia: 4 524 km2

Liczba mieszkańców: 464,000

Klimat
Klimat jest w większości przyjemnie łagodny, lata są gorące i suche.

Morze
Najniższa temperatura wody w marcu wynosi od 11 ° C do 13 ° C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień z 24 ° C do 27 ° C
Zasolenie morza wynosi 36-38 promili.

Roślinność: zróżnicowana śródziemnomorska roślinność.

Centrum administracyjne i gospodarcze: Split (173.692 mieszkańców)

Język: językiem urzędowym jest język chorwacki.

Odległość od niektórych miast europejskich:
Lublana - 470 km
Mediolan - 879 km
Wiedeń - 775 km
Monachium - 912 km
Budapeszt - 744 km
Bratysława - 804 km
Praha - 846 km
Amsterdam - 1714 km


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje o Dalmacji Środkowej  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galeria zdjęć regionu:

bol.jpg  brela2.jpg  makarska.jpg 

stari grad2.jpg  trogir.jpg  szybenik4.jpg


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Więcej

Dalmacja Środkowa W tej kategorii 43 obiektów.

Podkategorie

 • Makarska Riwiera
  • Makarska Riwiera to prawdopodobnie najpopularniejsza Riwiera Chorwacji. Zachwyca pięknem krajobrazu, czystym morzem, gwarnymi barami i restauracyjkami oraz różnorodnością bazy noclegowej. Tutaj można znaleźć luksusowe hotele 4-5 gwiazdkowe, pensjonaty, apartamenty lub kwatery prywatne.  Wakacje spędzone na Makarskiej Riwierze z pewnością każdemu na długo pozostaną w pamięci. Rozrywkowe, rozgrzane wakacyjne miasteczka z jednej strony opływają krystaliczne wody Adriatyku, z drugiej zaś ograniczają surowe skały Biokovo. Na szczyty można podjechać samochodem, ale wycieczka ta zarezerwowana jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Także bliskie położenie od najpiękniejszych wysp Chorwacji: Hvar oraz Brać jest dodatkowym atutem Makarskiej Riwiery.
  • Makarska jest najbardziej popularną miejscowością Makarskiej Riwiery i jednym z najbardziej rozrywkowych kurortów Dalmacji. Miasto posiada dwie malownicze promenady z palmami, butikami, kawiarniami, restauracjami i wspaniałym widokiem na krystalicznie czyste morze oraz na majestatyczne szczyty Biokovo. Z racji tego, że Makarska należy do rozrywkowych miejscowości, można tutaj znaleźć kilka interesujących dyskotek. Oprócz zabaw tanecznych goście bardzo chętnie spędzają wieczory w przytulnych chorwackich barach i restauracjach. Makarska jest położona bardzo blisko Tućepi i Baśki Vody oraz około 60 km od Splitu i 140 km od Dubrownika. Stąd również wypływają promy na Wyspę Brać.
  • Brela położona jest na północ od Baśki Vody i na południe od Omiśa. Leży przy zjeździe z autostrady, około 15 km od Makarskiej. Podobnie jak w miejscowości Baśka Voda, także w Breli uprawia się oliwki, produkuje wino, ale przede wszystkim głównym kierukiem rozwoju jest turystyka. Okolice Breli należą do jednych z najpiekniejszych w tej części Chorwacji. Ładne, żwirowe plaże, lasy sosnowe i krystalicznie czyste morze sprzyja wypoczynkowi.
  • Tućepi położone jest pomiędzy Makarską (4 km) a Podgorą. Tućepi nie jest zbyt wielką miejscowością, ale bardzo ulubioną przez turystów. W porównaniu do Makarskiej ceny są nieco niższe, a możliwość wyboru pomiędzy formą zakwaterowania porównywalna z pozostałymi miejscowościami Makarskiej Riwiery. Niewątpliwym atutem Tućepi są piękne krajobrazy, przytulne restauracyjki nad morzem oraz ładne plaże. Jest również przystań jachtowa.
  • Podgora jest następnym kąpieliskiem Riwiery Makarskiej za Tućepi. Położona jest  blisko Żivogoście i Drvenika, z którego wypływają promy na Wyspę Hvar i Korćulę. Warto w czasie pobytu w Podgorze wybrać się wycieczkę na jedną z okolicznych wysp lub do niepowtarzalnego Dubrovnika. Warto również podejść do wznoszącego się nad osadą gotyckiego kościoła Sw. Stjepana.  W Podgorze przede wszystkim rozwija sie turystyka, rybołówstwo oraz rolnictwo.
  • Omiś położony jest pomiędzy Makarską Riwierą a Splitem. Leży u stóp gór Mosor, u ujścia rzeki Cetiny, która obok ładnych plaż jest dodatkowym atutem tej miejscowości (na Cetinie organizuje się spływy łódką). Historia miasta sięga  czasów rzymskich, kiedy założono tutaj osadę Oneum. Do dnia dzisiejszego z zabytków zachowała się baszta Fośal, kościół farny z XVII wieku z portalem z 1621 roku, XVI wieczny kościół Św. Ducha i przedromański kościółek Św. Piotra. Nad miastem natomiast wznoszą się ruiny twierdzy Fortica. Omiś wyróżnia się częściowo piaszczystymi plażami, położeniem u stóp gór Mosor oraz urokliwymi, wąskimi uliczkami.
  • Gradac położony jest pomiędzy Drvenikiem, skąd wypływają promy na Wyspę Hvar i Korćula, a Ploće, z którego wypływają promy na Półwysep Peljesacz. Gradac znajduje się na samym końcu Makarskiej Riwiery i podobnie jak jej najznakomitsze perełki, jak: Makarska, Baśka Voda czy Brela, również może poszczycić się wspaniałymi krajobrazami, krystalicznie czystym morzem i ładnymi plażami. Gradac to nie tylko kolejne adriatyckie kąpielisko. Jego historia sięga czasów prehistorycznych, o czym świadczą liczne pozostałości z epoki brązu i żelaza. Będąc w Gradacu warto wybrać się na wycieczkę na Wyspę Hvar oraz do Dubrovnika. Turystom, którzy zamierzają w tych okolicach spędzić nieco więcej czasu proponujemy odwiedzenie także Półwyspu Peljesacz, Wyspy Korćula oraz majestatycznie królującego nad Adriatykiem masywu Biokovo.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  baska voda2.jpg  baska voda.jpg  brela2.jpg 

  brela.jpg  drvenik.jpg  gradac2.jpg

  gradac.jpg  makarska2.jpg  makarska3.jpg 

  makarska.jpg  podgora.jpg  gradac3.jpg


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Trogir
  • Trogir położony jst zaledwie 20 km od Splitu. Jest to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Trogir jest średniowiecznym miastem, z piękną promenadą i portem, w którym cumują kolorowe statki i jachty. Miasto zostało złożone już w III wieku p.n.e., dostało się w ręce Bizancjum, Wenecji oraz Włoch. Wolność odzyskało w 1944 roku. Trogir jest miastem niepowtarzalnym, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z zachowanymi historycznymi i kulturalnymi zabytkami. W Trogirze charakterystyczne są wąskie uliczki z błyszczącymi chodnikami, zaułki, zabytkowe świątynie, klasztory, pałace i kościoły. Na szczególną uwagę zasługuje Brama Miejska z XVII wieku, katedra Św. Lowra, kaplica bł. Ivana Ursini, twierdza Kamerlengo oraz wiele innych interesujących zabytków. Trogir nie tyle warto co należy odwiedzić. Warto napić się kavy so ślagom w jednej z wielu uroczych kawiarenek, pospacerować wzdłuż portu lub odpocząć na pobliskiej plaży. Warto również odwiedzić miejski targ, uginający się pod ciężarem owoców, warzyw i travaric.
  • Wyspa Ciovo położona jest vis a vis Trogiru. Połączona jest z nim mostem, co zapewnia idealne i szybkie połączenie z lądem.  Wyspa Ciovo zachęca przede wszystkim idealnym warunkami wypoczynku, ładnymi plażami i pięknymi krajobrazami. Znajduje się tutaj wiele romantycznych zatoczek. Najpopularniejszymi są Saldun, Tatinja, Duga czy Movarstica. Wyspa Ciovo ma idealne położenie: blisko lotniska, blisko zjazdu z autostrady oraz blisko wspaniałych zabytkowych miast: Splitu i Trogiru.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  trogir2.jpg  trogir.jpg  brela2.jpg 

  seget donji2.jpg  seget donji.jpg  seget vranjica.jpg

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • Wyspa Brać
  • Brać jest szczególnie często odwiedzany ze względu na rajską plażę Zlatni rat znajdującą się na Bolu. Ta plaża jest cechą charakterystyczną Wyspy Brać. Jest to jedna z niewielu w Chorwacji plaż piaszczystych, natomiast jej indywidualność polega na tym, że w zależności od przypływów – zmienia ona swój kształt. Wyspa Brać jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku.
  • Supetar jest położony w północnej części Wyspy Brać i jest to największa miejscowość wyspy. Leży w zatoce Św. Petra, od której otrzymał nazwę i połączony jest z lądem linią promową: Split - Supetar . Supetar jest jedną z najbardziej rozrywkowych i wakacyjnych miejscowości Wyspy Brać. Obok walorów krajobrazowych, pięknych plaż i wielu sezonowych atrakcji oferuje również ciekawe zabytki. Wśród nich można wymienić kościół Marijina Navjeśtenja z XVIII wieku, kościół Św. Lukwy z XI wieku, a z mniej imponujących warto zwrócić uwagę na liczne polne domki kamienne z dachami w kształcie kopuły. Podaje się, że tak prawdopodobnie wyglądały tutaj pierwsze domki postawione ręką człowieka prehistorycznego.
  • Bol położony jest w południowej części Wyspy Brać. Okolica słynie z pięknych, piaszczystych plaż, które ciągną się na długości dziesięciu kilometrów, a przede wszystkim z najpopularniejszej z nich: Zlatni rat. Bol nie jest tylko jednym z wielu kurortów nadmorskich. Jego historia sięga czasów starochrześcijańskich, o których świadczą liczne archeologiczne pozostałości. Ponadto znajduje się tutaj przedromański kościół Św. Ivana i Tudora, rezydencja Biskupska z XII wieku, kościół Gospe od Milosti z XV wieku czy renesansowo-barokowy pałac, w którym mieści się galeria współczesnej sztuki chorwackiej. Obok szeregu zabytków Bol nie różni się niczym (oprócz Zlatni Ratu) od innych adriatyckich kąpielisk. Dookoła można wybierać spośród wielu ofert noclegowych, gastronomicznych, sportowych i rozrywkowych.
  • Postira położona jest w północnej części Wyspy Brać . Jest to raczej mała miejscowość, której nazwa pochodzi od pastura (j. łac.), co oznacza pastwisko, zaś sławę zyskała m.in. dzięki wielkiemu chorwackiemu poecie Vladimirowi Nazor, który w 1876 roku się tutaj urodził. Z miastem powiązani się również rzeźbiarz Pavao Gospodnetić, rzeźbiarz Nikola Lazanić oraz kolejny poeta Ivan Ivaniśević. W okolicy można znaleźć wiele ciekawych, zabytkowych miejsc i budowli. Warto odwiedzić kościół parafialny Św. Ivana Krstitelja z XVI wieku, wczesnochrześcijański kompleks klasztorny w Mirje, oraz kolejny wczesnochrześcijański kościół w zatoce Lovrecina. Postira to jednak  także ładne plaże i zatoczki.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  bol2.jpg  bol.jpg  postira.jpg 

  postira2.jpg  supetar.jpg  supetar2.jpg 

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Wyspa Hvar
  • Wyspa Hvar położona  jest pomiędzy wyspami Brać i Korćula, a także Półwyspem Peljesacz. Na Wyspę można dostać się promem zDrvenika lub Splitu. Wyspa Hvar należy do najpiękniejszych wysp chorwackich. Niektórzy nawet uważają, że jest najpiękniejszą wyspą dalmatyńską, która przyciąga turystów wspaniałą roślinnością śródziemnomorską, bogatymi tradycjami, ładnymi plażami i nocnym życiem.  Wyspa Hvar słynie również z pól lawendowych, sadów pełnych drzewek oliwkowych, winnic, a tym samym z produkcji wyjątkowej klasy win. Nie bez powodu przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata, nie rzadko z pierwszych stron gazet. W czasie pobytu na Hvarze warto wstąpić na obiad i wino do jednej z okolicznych gospód, w których najczęściej serwowane są dania przygotowane z własnych produktów.
  • Hvar położony jest w zachodniej części wyspy. Tutaj znajduje się port, z którego wypływają promy m.in. do Splitu i na Wyspę Korćula. Miasto jest bardzo charakterystycznym miejscem. Wokół rozciągają się pachnące pola lawendy, od strony morza miasto wygląda jak skupisko brązowych, kamiennych domów, nad którymi góruje zamek i średniowieczne mury. W mieście warto zwrócić uwagę na wenecki plac z XVI wieczną studnią i katedrą. Tutaj skupia się życie kawiarniane miasta. Ciekawymi punktami na mapie zabytków są także wenecki arsenał, renesansowe pałace z XVI wieku oraz Cytadela z 1557 roku, w której znajduje się muzeum amfor. Obok zabytków oraz wyjątkowo gwarnego, nocnego życia Hvar to także wspaniałe plaże. Część z nich skalista, część żwirowa. Warto popłynąć taksówką wodną na wysepki Pakleni, gdzie znajdują się plaże żwirowe i pachnące lasy sosnowe.
  • Jelsa położona jest około 10 km na wschód od Hvaru. Jest to trzecie co do wielkości miasto wyspy, położone na wysokości Braću i Makarskiej Riwiery. Jelsa nie może poszczycić się wielką liczbą zabytków. Właściwie na uwagę zasługuje jedynie XVI wieczna kaplica Św. Jana. W Jelsie przede wszystkim rozwinęła się turystyka. Co roku przyjeżdżają tutaj tysiące turystów spragnionych morskich kąpieli i odpoczynku na skalistych plażach. Życie tętni nie tylko wzdłuż wybrzeża, ale także w licznych, przytulnych kawiarenkach usłanych wzdłuż promenady.
  • Stari Grad położony jest pomiędzy Hvarem i Jelsą. Niegdyś było to największe miasto na wyspie, które założone zostało w IV wieku p.n.e przez greckich osadników. Został nazwany Pharos i od tej nazwy wzięła się nazwa Hvar. Natomiast w XIII wieku stolicą został Hvar, a poprzednia zmieniła nazwę na Stari Grad czy "stare miasto". Wśród najciekawszych miejsc miasteczka warto wymienić: XII wieczna kaplica Św. Jana oraz Tvrdalj Petra Hektorovića  dom poety zaprojektowany jako twierdza).

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  hvar.jpg  hvar2.jpg  hvar3.jpg 

  jelsa2.jpg  jelsa.jpg  stari grad2.jpg 

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Szybenik / Śibenik
  • Šibenik, pierwszy raz wspomniany w 1066, jest najmłodszym z większych nadmorskich miast, ale także najstarszym w Chorwacji. Ponieważ nie został założony przez Greków, Rzymian lub chrześcijan bizantyjskich, ale przez Chorwatów. Najsłynniejszy budynek na starym mieście przypomina fortecę to katedra św. Jakuba, najważniejszy zabytek renesansu w Chorwacji.
  • Tylko 18 km od Šibenika znajduje się Park Narodowy Wodospadów Krka, ale ze względu na swoje położenie Šibenik jest również idealną bazą wypadową do wycieczek do trzech innych parków narodowych: Jeziora Plitwickie (196 km, nasza wskazówka przy przylocie lub wylocie), Paklenica (118 km) oraz wyspy Kornati (rejsy statkiem z Šibenika). Nie tylko Šibenik, ale także historyczne dalmatyńskie miasta Zadar (78 km), Trogir (45 km) i Split (65 km), z których dwa ostatnie są pod ochroną UNESCO, imponują swoimi kulturowymi i historycznymi budynkami i zabytkami.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  szybenik.jpg  szybenik2.jpg  szybenik3.jpg 

  szybenik4.jpg  szybenik5.jpg  szybenik6.jpg 

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • Vodice
  • Tętniące życiem miasto leży 13 km na północ od Sibenika, w łagodnie opadającej zatoce. Dawna wioska rybacka stała się popularnym kurortem z różnymi hotelami, kurortami i apartamentami. W porcie znajduje się wiele stoisk z pamiątkami i restauracji oferujących pyszne specjały z ryb w wyjątkowym stylu. Spośród zabytków kulturowych i historycznych warto wspomieć o kościele gotyckim „Sveti Kriz” z roku 1421.  Ze względu na bliskość rajskiej wyspie Parku Narodowego Kornati i innych wysp Vodice jest idealnym punktem wyjścia do nurkowania w magiczny podwodny świat Adriatyku.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  vodice2.jpg  vodice3.jpg  vodice.jpg 


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • Primośten
  • Primośten to urocze chorwackie miasteczko położone pomiędzy Trogirem i Śibenikiem. Część miasta położona jest na wyspie połączonej z lądem mostem. Wysepka otoczona jest z trzech stron wodą. Druga część miasta położona jest na lądzie, wokół wysepki oraz za drogą nr 8. Primośten jest piękną miejscowością kąpieliskową. Co roku ściągają tutaj tłumy turystów, którzy cenią krystlicznie czyste morze, ładne plaże i wspaniałą chorwacką kuchnię. Niewątpliwie dodatkowym atutem jest urok czarującego miasteczka, położonego na wzgórzu z charakterystycznymi wąskimi uliczkami.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  primosten.jpg  primosten2.jpg  primosten3.jpg 


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyświetla: 1 - 12 z 43 ofert
Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu