Dalmacja Południowa
 • Dalmacja południowa z jej stolicą Dubrovnikiem wieńczy Chorwację. Na terenie Dalmacji południowej znajduje się m.in. piękny Półwysep Peljesacz, który słynie nie tylko z produkcji wyjątkowego sera owczego ale przede wszystkim z wyjątkowej klasy win. Pod koniec sezonu letniego na półwyspie można podziwiać obfite winogrona, mandarynki i cytryny – p...
 • Dalmacja południowa z jej stolicą Dubrovnikiem wieńczy Chorwację. Na terenie Dalmacji południowej znajduje się m.in. piękny Półwysep Peljesacz, który słynie nie tylko z produkcji wyjątkowego sera owczego ale przede wszystkim z wyjątkowej klasy win. Pod koniec sezonu letniego na półwyspie można podziwiać obfite winogrona, mandarynki i cytryny – pełne niepowtarzalnego smaku i aromatu.
 • Najpopularniejszą wyspą regionu jest zdecydowanie Korćula. Miasto o tej samej nazwie określane jest również „Małym Dubrovnikiem”, co zawdzięcza  dochowanym z okresu średniowiecza zabytkom. Do dnia dzisiejszego zachowała się wieża Revelin z XV wieku z bramą miejską, katedra Św. Marka, pałac biskupi z XVII wieku, pałac Gabriela (tutaj muzeum miejskie Ratusza). Korćulę warto odwiedzić. Ma ona niepowtarzalny klimat, pełen spokoju i wakacyjnej radości. Będąc na Korćuli nie można pominąć klasztoru dominikańskiego, w którym znajdują się dzieła sztuki. Powiada się, że właśnie w tym budynku urodził się Marco Polo – słynny podróżnik. Korćula jest łatwo dostępna. Co godzinę przypływają tutaj promy z Orebića. Chcąc zwiedzić miasto warto wybrać się do centrum promem przeznaczonym tylko dla pasażerów. Goście zakwaterowani w hotelach Korculi zdecydowanie wybierają promy duże, przewożące również samochody.
 • Korćula nazywana jest „Małym Dubrownikiem” zaś Dubrownik określany jest mianem „Perły Adriatyku”. Każdy kto był w Chorwacji i z całą pewnością planuje tutaj powrócić powinien w swoich planach znaleźć również miejsce na Dubrownik. Dubrownik jest potężnym centrum kulturalnym i edukacyjnym. Tutaj znajduje się popularny Uniwersytet Morski oraz Uniwersytet Ruchu Turystycznego. Podobnie jak Trogir i Split, również Dubrownik został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W Dubrowniku zachowało się wiele cennych zabytków. W Starym mieście można spędzić cały dzień podziwiając wspaniałe budowle, ale i tak w dalszym ciągu pozostaje niedosyt. Całość Starego Miasta otaczają mury obronne (ok. 2 km) z 20 bastionami i basztami, jego jądro stanowią wąskie, romantyczne uliczki oraz główna ulica Stradun, oraz kościoły. Będąc w Dubrowniku warto przejść się po murach obronnych i zobaczyć Dubrownik z każdej niemalże strony. Warto zwiedzić pałac Rektorów (muzeum), zobaczyć gotycki klasztor Franciszkanów z XIV wieku, gotycki klasztor Dominikanów z XIV-XV wieku oraz kościoły: renesansowy Św. Spasa, barokowy Św. Vlaha, katedrę z lat 1617-1713, Jezuitów z lat 1699-1725.  Stałym miejscem „pielgrzymek” turystów jest również Wielka Studnia Onofria wybudowana w latach 1438-1444. Ze względu na swe położenie Dubrownik ma połączenie promowe z Włochami i Grecją oraz z większymi i mniejszymi miastami Chorwacji.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Top 10

KORCULA - "mały Dubrownik", malownicze, średniowieczne miasto forteczne

PELJESAC - Półwysep słynacy z win

STON - najdłuższa ściana obronna w Europie

NP MLJET - piękne plaże i zatoki, jeziora słonowodne Veliko i Malo jezero, malutka wyspa klasztorna Sv. Marija

TRSTENO - wspaniały renesansowy park

DUBROWNIK- "Perła Adriatyku", całe stare miasto objęte jest ochroną UNESCO

LOKRUM - mała wyspa położona tuż przed Dubrownikiem; czarująca przyroda i rezerwat leśny

CAVTAT - romantyczny nadmorski kurort ze wspaniałymi patrycjuszowymi pałacami

KONAVLE (wieś Ljuta) - stare, tradycyjne młyny

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla miłośników przyrody
NP MLJET - Veliko i Malo jezero - dwa naturalne jeziora słonowodne.
Delta Neretva: Wokół bośniackiej enklawy Neum znajduje się Delta Neretwy, ujście rzeki o tej samej nazwie. Neretva jest zasilana przez ponad 2000-metrowe góry w pobliżu Mostaru i Metkovica. Niezwykły krajobraz z kilkoma ramionami rzeki spowodowany był zmianami geologicznymi w epoce lodowcowej. Bagna dolina składa się z kilku wbitych ziem, na których uprawiane są brzoskwinie, oliwki lub pomarańcze.

Wysepka Lokrum, zaledwie 10-15 minut łodzią od lądu, jest popularnym celem turystycznym mieszkańców Dubrownika i wielu turystów. Mała wyspa z wiecznie zieloną roślinnością jest bogata w subtropikalną roślinność i zalesiona dębami ostrymi, makami i sosnami. Jest chroniona jako park przyrody. Tutaj znajdziesz także piękne zatoki, plaże i piękne spacery. Twierdza, obecnie punkt widokowy, oferuje niezapomniany widok na Lokrum i cały Dubrownik. Od starego portu miejskiego w Dubrowniku regularnie kurują małe statki turystyczne do Lokrum.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Położenie geograficzne
Południowa Dalmacja jest najmniejszym i najmniej zaludnionym regionem w Chorwacji. Niemniej jednak obszar ten przyciąga wielu turystów. Ten region ma unikalne miasta, wyspy i miejsca, łagodny klimat, śródziemnomorską roślinność i piękne krajobrazy.

Atrakcją południowej Dalmacji jest niewątpliwie Dubrownik, którego średniowieczna starówka otoczona jest imponującymi murami obronnymi i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Riwiera Dubrownik przyciąga wieloma innymi pięknymi nadmorskimi miastami takimi jak np.: Cavtat, jedno z najpopularniejszych kąpielisk na południowym Adriatyku.

Warto odwiedzić także wyspy południowo-dalmatyńskie. Szczególnie piękna jest wyspa Korčula z malowniczym starym miastem. Jeszcze bardziej oryginalny jest półwysep Peljesac połączony z lądem. Na południe od niego rozciąga się wyspa Mljet, która została uznana za park narodowy. Dalej na morzu znajduje się wyspa Lastovo. Ci, którzy wolą nieco mniejsze wyspy, jadą do Elafiti, małego archipelagu od Dubrownika.

Powierzchnia: 1 782 km2
Liczba ludności: 123 000

Klimat
Klimat jest łagodny zimą, lata są suche i słoneczne (średnie nasłonecznienie w lipcu około 12.4 h).

Morze
Najniższa temperatura wody w marcu wynosi od 12 ° C do 13 ° C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień z temperaturami od 24 ° C do 27 ° C. Zasolenie morza wynosi 36-38 promili.

Roślinność
W subtropikalnej roślinności między innymi występują: dęby ostrolistne, cyprysy, sosny.

Centrum administracyjne i gospodarcze: Dubrownik (50 000 mieszkańców)

Odległość od niektórych miast europejskich:
Lublana - 682 km
Mediolan - 1 102 km
Wiedeń - 948 km
Monachium - 1 153 km
Budapeszt - 785 km
Bratysława - 846 km
Praga - 879 km
Amsterdam - 1875 km


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje o regionie Dalmacji Południowej > tutaj <

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galeria zdjęć regionu:

dubrovnik2.jpg  dubrovnik.jpg  dubrovnik5.jpg 

korcula.jpg  korcula2.jpg  korcula3.jpg


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Więcej

Dalmacja Południowa W tej kategorii 16 obiektów.

Podkategorie

 • Dubrownik
  • Dubrovnik określany jest "Perłą Adriatyku". Położony jest w południowej części Chorwacji i każdy kto spędza wakacje w zasięgu 150 km powinien go odwiedzić. Samo miasto pod względem turystycznym do najtańszych nie należy. Tutejsze hotele zdają się być droższe niż w sąsiednich miastach, ale jest to cena popularności oraz "przynależności" do Dubrovnika. Dubrovnik szczyci się bogatą, unikatową i kulturalną historią, pięknymi, romantycznymi zakątkami, stromymi schodami, wąskimi uliczkami, w których zdołano jeszcze ustawić stoliki należące do okolicznych restauracji i barów. Istotnym elementem miasta są także mury obronne oraz pałace patrycjuszowskie, kościoły, baszty, bramy, twierdze. Mur mierzy około 2 km długości i w niektórych miejscach sięga nawet 20 m wysokości. Dubrovnik jest ważnym centrum edukacyjnym oraz komunikacyjnym. Oferuje międzynarodowe połączenia lotnicze  i promowe. Stąd można dostać się promem do Rijeki, ale również do Bari czy Igoumenitsa.
  • Wysepka Lokrum, zaledwie 10-15 minut łodzią od lądu, jest popularnym celem turystycznym mieszkańców Dubrownika i wielu turystów. Mała wyspa z wiecznie zieloną roślinnością jest bogata w subtropikalną roślinność i zalesiona dębami ostrymi, makami i sosnami. Jest chroniona jako park przyrody. Tutaj znajdziesz także piękne zatoki, plaże i piękne spacery. Twierdza, obecnie punkt widokowy, oferuje niezapomniany widok na Lokrum i cały Dubrownik. Od starego portu miejskiego w Dubrowniku regularnie kurują małe statki turystyczne do Lokrum.
  • Cavtat leży na południe od Dubrovnika (20 km), na wąskim cyplu porośniętym śródziemnomorską roślinnością.  Miasto jest stolicą regionu Konavle, który tworzą 33 porozrzucane miejscowości. Cavtat jest miejscem bardzo charakterystycznym. Znajduje się na samym niemalże krańcu Chorwacji, blisko granicy z Bośnią i Hercegoviną oraz z Czarnogórą. Miejsce jest idealne na rozwój turystyki. Lata są gorące, plaże ładne co zachęca do letniego wypoczynku, sezon boczny ciepły przez co nadaje się idealnie na zwiedzanie. Do dnia dzisiejszego zachował się pałac renesansowy z 1558 roku, kościół franciszkanów, barokowy kościół Św. Nikola z 1732 roku, dom Vlaha Bukovca, znanego malarza oraz resztki murów obronnych. W okolicy zgromadziły się wysokiej klasy hotele oraz restauracje serwujące dania najwyższej klasy.
  • Mlini jest położone poniżej Dubrovnika, dokładnie pomiędzy Dubrovnikiem a Cavtatem. Teren na którym leży Mlini nazywany jest Żupa dubrovaćka, a okolice pełne są bujnej, śródziemnomorskiej roślinności. Do Dubrovnika jest zaledwie 11 km, dlatego w czasie pobytu w Mlini warto odwiedzić to piękne miejsce. Poza bliskością Dubrovnika Mlini może jeszcze poszczycić się pięknymi żwirowymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Miasteczko ma swój niepowtarzalny urok i romantyzm. Jest to idealne miejsce na spędzenie letniego wypoczynku.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  dubrovnik2.jpg  dubrovnik.jpg  dubrovnik5.jpg 

  dubrovnik3.jpg  dubrovnik4.jpg  dubrovnik6.jpg


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- • Półwysep Peljesacz
  • Półwysep Peljesacz  położony jest w południowej części Chorwacji. Od wschodniej strony otoczony morzem, a dalej lądem stałym, od zachodniej strony morzem i Wyspą Korćula. Półwysep jest zdecydowanie górzysty, o powierzchni około 342 km2. Na Półwysep Peljesacz można dostać się drogą przez Bośnię i Hercegowinę, skręcając w Stonie lub promem z Ploće do Trpanj (około 1 godz.). W sezonie letnim warto na prom wyjechać wcześniej, ponieważ tworzy się tutaj zazwyczaj długa kolejka, z której ostatnie samochody najczęściej muszą czekać 3 godziny na kolejny prom. Najpopularniejszymi miejscowościami półwyspu są Orebić, Trpanj i Trstenica, a najpopularniejszym przysmakiem półwyspu tutejsze wina.
  • Orebić jest jednym z najważniejszych miasteczek Półwyspu Peljesacz. Tutaj znajduje się port, z którego kursują promy na Wyspę Korćula, stąd jest zaledwie 100 km do historycznego i kulturalnego Dubrovnika, tutaj w ogrodach rosną dorodne mandarynki i cytryny, a pola winorośli towarzyszą podróżnym prawie przez całą długość półwyspu.  W czasie pobytu w Orebiću warto podjechać do kościoła na wzgórzu Śv. Ilija gdzie znajduje się również klasztor Franciszkanów z 1470 roku. W klasztorze jest muzeum prezentujące m.in. obrazy o tematyce morskiej. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na morze, porosiewane wyspy oraz Orebić.
  • Borak położony jest na Półwyspie Peljesac, który rozciąga sie od przesmyku między osadami Mali i Veliki Ston na południowym wschodzie a przylądkiem Loviśće na północnym zachodzie. Do Orebic jest 15 km. Plaże w miejscowości Borak są żwirowe, miejscami piszczyste, a kąpieliska przed domami są kamienne. W Borak uprawiane sa wysokiej klasy i jakości winorośla. Powszechnie znane są pochodzące stąd wina, które charakteryzują sie wysoką zawartością alkoholu. Oprócz wina, ryb i ostryg, Pelješac znany jest z atrakcyjnych widoków podmorskich, jest więc chętnie zwiedzany przez nurków i osoby zajmujące się sportowym połowem ryb. Do najbliższego sklepu jest 3 km.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  Orebic.jpg  Orebic2.jpg  Orebic3.jpg 

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Wyspa Korćula

  Wyspa Korćula, podobnie jak pozostałe wyspy Chorwacji: Brać, Hvar jest miejscem wyjątkowym, niepowtarzalnym o charakterystycznej atmosferze. Tutaj czasy odległe przeplatają się z teraźniejszością. Gwarne i wesołe restauracje i bary obok pięknych starówek, wąskich uliczek, czy jak na Korćuli zabytkowej bramy. Kolejną zaletą Korćuli i ciekawostką jest dom, w którym urodził się słynny podróżnik Marko Polo. Dom stoi po dziś dzień przy katedrze. Na Korćulę można dostać się na wiele sposobów: promem ze Splitu, promem z Drvenika lub najpierw promem z Ploće do Trpanj, następnie podjechać samochodem ok. 25 km do Orebića i stąd promem na Korćulę. Korćula to wyjątkowe miejsce, z pewnością niejeden turysta kilkakrotnie powracał w to miejsce.

  Vela Luka położona jest w zachodniej części Wyspy Korćula . Jest to największe miasto Korćuli, gmina która liczy około 5 tys. mieszkańców oraz ważne miejsce portowe. Stąd można dostać się promem lub statkiem na Wyspę Hvar, Wyspę Lastovo, Wyspę Vis oraz do Splitu. Vela Luka jest połączona z miastem Korćula jedyną główną drogą wyspy. Odległość pomiędzy miastami wynosi około 40 km. W okolicy rozwinęła się turystyka, rolnictwo, rybołówstwo.Ponadto jest tutaj również czynne uzdrowisko leczące choroby reumatyczne. W czasie pobytu w Vela Luka lub na wyspie warto zobaczyć zbiory muzealne mieszczące się w odnowionym barokowym budynku. Znajdują się w nim zbiory z czasów neolitycznych po kolekcję malarstwa i rzeźby z XX wieku. Dla plażowiczów najważniejszty będzie jednak fakt, że Vela Luka to także piękne plaże oraz urokliwe zatoczki.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:

  korcula4.jpg  korcula5.jpg  korcula6.jpg 

  korcula.jpg  korcula2.jpg  korcula3.jpg

  brna korcula.jpg  vela luka korcula2.jpg  vela luka korcula.jpg

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyświetla: 1 - 12 z 16 ofert
Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu