Istria

Istria to wspaniały świat w miniaturze; jest to największy półwysep adriatycki. Położony w zachodniej części kraju, otoczony morzem, o kształcie przypominającym serce. Wschodnia część półwyspu wykonana jest z wapienia. Jego wybrzeże pełne jest skał i wysokich, prawie niedostępnych, klifów. Wiosną i latem krajobraz pokryty jest intensywną zielen...


Istria to wspaniały świat w miniaturze; jest to największy półwysep adriatycki. Położony w zachodniej części kraju, otoczony morzem, o kształcie przypominającym serce. Wschodnia część półwyspu wykonana jest z wapienia. Jego wybrzeże pełne jest skał i wysokich, prawie niedostępnych, klifów. Wiosną i latem krajobraz pokryty jest intensywną zielenią, a jesienią zmienia się magicznie w kolory żółci i czerwieni, które sprawiają, że wzgórza wyglądają jak w ogniu. Po skosztowaniu oliwy z oliwek i trufli, możesz cieszyć się tymi prostymi potrawami z ich intensywnym smakiem. Istria to kraina bogata w historię. Kiedyś osiedlili się tu Histryjczycy, Rzymianie, Gotowie, Bizantyńczycy, Lombardczycy, a w późniejszych epokach także Wenecjanie, armia napoleońska i Cesarstwo Austro-Węgierskie. Wszystkie pozostawiły niezatarte ślady, które wpłynęły nie tylko na architekturę, ale przede wszystkim kulturę tego regionu, który zawsze był wieloetniczny i tolerancyjny.

Popularne historyczne i naturalne atrakcje Istrii do zwiedzania to: Bazylika Eufrazjana w Poreču, z VI wieku, która w 1997 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; park narodowy Brijuni (Brioni), który składa się z 14 wysp i przez wieki był bardzo popularnym ośrodkiem wypoczynkowym. Pozostałości rzymskich willi świadczą o tym, że wiele osobistości z XX wieku wybrało Brijuni na wakacje. Najbardziej znanym z nich jest na pewno były prezydent Jugosławii, Marshall Josip Broz Tito. Starożytne miasto Pula, dziś gospodarcze centrum Istrii, fascynuje przede wszystkim pozostałościami rzymskimi, nadal bardzo dobrze zachowanymi, jak imponujący amfiteatr, piękna sierpniowa świątynia i wiele innych.

Miłośnicy dobrego jedzenia znajdą na Istrii wiele restauracji i tawern, w których serwowane są smaczne lokalne i regionalne specjały. Ponadto region słynie z doskonałych win, których sekret jest zazdrośnie strzeżony w istryjskich piwnicach. Często polecanym gatunkiem wina jest Istrii Malvazia, typowe białe wino z regionu.

Młodzi ludzie, którzy kochają słońce, morze i rozrywkę, na pewno nie będą zawiedzeni, ponieważ wszystko to oferowane jest w licznych wioskach turystycznych i ośrodkach wypoczynkowych na Istrii.

Chociaż Istria jest jednym z najbardziej znanych regionów śródziemnomorskich na wakacje, jej obszary śródlądowe nie zostały jeszcze odkryte. Chodzi tutaj oczywiście o  "zieloną Istrię" ze swoimi zielonymi wzgórzami i małymi wioskami na szczycie wzgórza, białymi klifami, lasami, wapiennymi wnękami, małymi kościołami i starymi średniowiecznymi zamkami pokrytymi bluszczem.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Top 10


PULA - 3000-letnie miasto z licznymi zabytkami kulturalnymi i historycznymi. Najbardziej znanym zabytkiem jest rzymski amfiteatr, w którym dziś odbywają się imprezy kulturalne i koncerty.

ROVINJ - śródziemnomorski styl malowniczych uliczek z kolorowymi galeriami, kawiarniami i restauracjami.

POREC - starożytne rzymskie miasto z chronioną przez UNESCO Bazyliką Eufrazjusza z VI wieku.

MOTOVUN - średniowieczne miasto, w którym co roku (koniec lipca) odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy.

GROZNJAN - malownicze miasto artystów z licznymi galeriami.

BERAM - "Totentanz" na średniowiecznych freskach

HUM - najmniejsze miasto na świecie, w którym mieszkają tylko 3 rodziny

BRIJUNI - Park Narodowy, rzymskie i bizantyjskie wykopaliska i pozostałości, dawna letnia rezydencja prezydenta Tito.

VODNJAN - Cerkiew Sv. Blaza - największy kościół parafialny na Istrii z wielowiekowymi mumiami

KAMENJAK KAP - Park Przyrody, raj na wędrówki, pływanie, nurkowanie, jazda na rowerze, wędkarstwo, relaks lub po prostu cieszenie się wspaniałym widokiem.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Położenie geograficzne

Najbardziej wysunięty na zachód region Republiki Chorwacji, największy półwysep adriatycki
Powierzchnia: 2.820 km² (trójkąt: Dragonja, Cape Kamenjak, Ucka)
Liczba mieszkańców: 206,344

 • Klimat

Na wybrzeżu i na wyspach panuje klimat śródziemnomorski. W głębi lądu klimat jest kontynentalny.

 • Morze

Najniższa temperatura wody w marcu wynosi od 9,3 ° C do 11,1 ° C. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień z temperaturami od 23,3 ° C do 24,1 ° C. Zasolenie morza wynosi 36-38 promili.

 • Roślinność

Istria to największa zielona oaza północnego Adriatyku. Wzdłuż wybrzeża i na wyspach znajdują się głównie lasy sosnowe. 35% obszaru Istrii stanowią lasy.

Centrum administracyjne: Pazin (9227 mieszkańców)
Centrum ekonomiczne: Pula (58,594 mieszkańców)
Język: Oficjalnym językiem na Istrii jest język chorwacki


 • Odległość od niektórych miast europejskich:

Lublana - 130 km
Wenecja - 210 km
Wiedeń - 510 km
Monachium - 550 km
Budapeszt - 560 km
Bratysława - 610 km
Praga - 850 km
Amsterdam - 1360 km

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje o Istrii  istra.JPG


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galeria zdjęć regionu:

porec.jpg     

   


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Więcej

Istria W tej kategorii 67 obiektów.

Podkategorie

 • Labin / Rabac

   

  • Małe wakacyjne miasteczko Rabac znajduje się tuż pod miastem Labin (320 m n.p.m.), w małej zatoczce z piękną żwirową plażą i wspaniałym widokiem na wyspę Cres i zatokę Kvarner. Pod koniec XIX wieku Rabac przywitał pierwszych turystów.
  • Od początku XX wieku Rabac ma status popularnego letniska. Rozwój turystyki, jak wiemy dzisiaj, rozpoczął się w latach 60-tych i 70-tych. Dzięki pięknym plażom, czystemu i spokojnemu morzu, Rabac jest idealnym miejscem na przyjemne, rodzinne wakacje.
  • W odległości około 5 km od Rabac - w mieście Labin, można zwiedzić interesujące muzeum kopalni. Ponadto można zwiedzać galerie sztuki i studia zlokalizowane w zabytkowym centrum miasta lub odwiedzić jedną z kawiarni i restauracji lub po prostu podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Rabac, wyspę Cres i zatokę Kvarner. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kraju i spotkać się z mieszkańcami, powinieneś odwiedzić teren w głębi lądu i jego typowe wiejskie domy.
  • Dostępne wycieczki: Wenecja, Park Narodowy Brijuni (Brioni), Park Narodowy Jezior Plitwickich, safari na canoe, wycieczka "Fish Picnic", wyspa Krk, zwiedzanie Istrii, wizyta w jaskiniach Postojna i stadninie koni Lipizzaner w Słowenii.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:


  labin.jpg  labin2.jpg  rabac2.jpg 

  rabac.jpg  rabac3.jpg  rabac4.jpg


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Poreć

   

  • Poreć to jeden z ważniejszych centrów turystycznych Chorwacji. Położony na wąskim półwyspie, pomiędzy zatoką Lima i doliną rzeki Mirna podzielony jest na kilka mniejszych ośrodków turystycznych, jak: Modra Laguna, Zelena Laguna, Spadici, Pical, Brulo.
  • Poreć ma w sobie coś wyjątkowego. Są to pewnie zabytkowe miejsca zachęcające do spacerów gładkimi kamiennymi uliczkami, wspaniałe plaże oraz bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie turystów hotele i apartamenty.
  • Obok turystki w regionie ludzie pracują również w rolnictwie, uprawiają winogrona, owoce oraz rybołóstwo. Natomiast znawcom sztuki i architektury proponujemy zwiedzanie bazyliki Św. Eurazja ( VI wiek ), która wpisana jest na listę świaowego dziedzictwa UNESCO.
  • Możliwe wycieczki:  Wenecja, Plitvice, Brijuni Park Narodowy, "Fish Picnic" wycieczka statkiem, zwiedzanie miasta Pula, zwiedzanie zatoki Postojna w Słowenii, Zagrzeb i wiele innych.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:


  porec.jpg  porec2.jpg  porec3.jpg 

  porec4.jpg  porec5.jpg  porec6.jpg


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Pula / Medulin
  • Pula to ponad 3000 lat historii. Historia Puli sięga V wieku p.n.e. kiedy to należała do Ilirów, następnie Rzymian ( z tego kresu pochodzi amfiteatr, łuk triumfalny, świątynia Augusta ). Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Pula dostała się we władanie Bizancjum, następnie Wenecji, w XX wieku - Włoch i kolejno Jugosławii i Chorwacji. Pula jest wyjątkowym miejscem pełnym zabytków architektury i sztuki. Do dzisiaj zachowały się m.in Amfiteatr, Forum, Katedra z XVII wieku, Ratusz z XIII wieku, Zamek z XVI wieku, Mały Teatr Rzymski i Łuk triumfalny. Tutejszy Amfiteatr jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów na całym świecie.
  • Obok rzędu wybitnych zabytków w Puli organizowane są wyjątkowe imprezy kulturalne. Tutaj odbywają się spektakle, festiwale filmowe, koncerty. Natomiast zaledwie 10 km od Puli można spotkać zupełnie jej przeciwieństwo. Małe miasteczka i wioski jakVodnjan czy Fażana - z kamiennymi, typowymi dla północy domami, z tutejszych wzgórz wspaniały krajobraz Wysp Brijuni oraz spokój i cisza są miła odskocznią od tłumnie odwiedzanej Puli.
  • Medulin to popularne centrum turystyczne północnej Chorwacji, położone pomiędzy półwyspem Kamenjak i Marlera. W okolicy najbardziej rozwinęło się rolnictwo, rybołówstwo i  turystyka. W miasteczku znajduje się sporo hoteli, apartamentów oraz pół biwakowych. Latem organizowane są koncerty, dla zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu przygotowano korty tenisowe, kręgle, minigolf, wiele sportów wodnych. Także tutejsze restauracje, bary i kawiarnie zachęcają aromatem lokalnych potraw przyjezdnych gości.
  • Medulin jest dosyć spokojnym, otoczonym lasami sosnowymi miejscem. Natomiast ze względu na bliską odległość od Puli oraz wycieczki statkiem do Wenecji, Medulin oferuje także możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu poznając historię i zabytki sztuki.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:


  pula.jpg  pula2.jpg  pula3.jpg 

  pula4.jpg  pula5.jpg  medulin.jpg


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

 • Rovinj

   

  • Rovinj jest  jednym z najładniejszych zakątków Chorwacji - miejscem, którego szukają spragnieni sentymentalnej, pełnej romantyzmu atmosfery. Miasto położone jest na wzgórzu, a do sławnego kościoła Św. Eufemii prowadzą wąskie uliczki i schody, wzdłuż których ulokowały się małe butiki i kawiarenki. Rovinj jest jednym z popularniejszych ośrodków turystycznych Chorwacji - szczególnie na Istrii. Tutaj odpoczywają sławne postacie Chorwacji, znajdują się 2 porty a wybrzeże jest urozmaicone mnóstwem wysp, raf i wysepek.
  • Turystyka w Rovinj zaczęła się rozwijać już w XIX wieku, kiedy to cesarzowa Maria Teresa założyła tu klimatyczne centrum zdrowia.Turyści przyjeżdżający tłumnie do Rovinj obowiązkowo muszą zobaczyć kanał Limski, centrum zabaw Monwis, natomiast Ci bardziej spragnieni aktywności sportowej mogą wybrać z szeregu dyscyplin sportowych oferowanych przez tutejsze ośrodki turystyczne.
  • Dla chętnych wrażeń estetycznych proponujemy zwiedzanie Rovinj od strony historycznej: kościół parafialny Św. Eufemii z XVIII wieku, klasztor franciszkański, muzeum, romantyczna architektura miasta. Obok turystyki, w Rovinj  rozwija się również przetwórstwo ryb, produkcja tytoniu oraz win.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:


  rovinj.jpg  rovinj2.jpg  rovinj3.jpg 

  rovinj4.jpg  rovinj5.jpg  rovinj6.jpg


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Umag / Novigrad

  • Legenda mówi, że Umag został nazwany po celtyckim słowie "mag", co oznacza żyzną ziemię. W dawnych czasach Umag był letnią rezydencją rzymskich szlachciców. Niektóre ze starożytnych czarujących willi na Starym Mieście w Umag można dziś podziwiać. Umag zachował także część murów starego miasta i niektóre z jego pięknych kościołów, takich jak kościół Wniebowstąpienia NMP i kościół św. Pelegrina.
  • Urok Umagu wykracza jednak daleko poza jego fascynującą historię, w teraźniejszości ceni życie pełne kolorów i dźwięków typowego śródziemnomorskiego miasteczka. Nocne życie jest bogate zarówno w rozrywkę miejską, jak i rozrywkową. Z jednej strony jest wiele festiwali muzycznych, wieczorów tanecznych, wystaw, spektakli i koncertów, z drugiej strony festiwale folklorystyczne odzwierciedlają całą radość i sztukę "życia na sposób lokalny".
  • Umag słynie z nagradzanych Błękitną Flagą plaż Laguna Stella Maris, Katoro, Aurora i Kanegra. Nagrodzone międzynarodową nagrodą za absolutną czystość morza, podbijają swoim urokiem i kryształową pięknością. Umag jest najbardziej znany jako centrum międzynarodowego turnieju ATP od 1990 roku, który jest w lipcu domem dla niektórych z najbardziej znanych tenisistów z całego świata.
  • Nie można pominąć: Stare Miasto, Muzeum Miejskie, Seget, Sepomaia, Kościół św. Pelegrina, Kościół św. Mikołaja, kościół św. Rocha, kościół Najświętszej Maryi Panny, Zamek Sipar
   Nie można przegapić: Dzień św. Pelegrina i Dzień otwartych piwnic winnych w maju, festiwale muzyczne Umagoloud & UmaGOblues w czerwcu, Istrii Gourmet i Jazz Festival, turniej ATP - słynny międzynarodowy turniej tenisowy w lipcu, Sepomaia viva - Antique Festival, Feast Wniebowzięcia, noce Umag i Organum Histriae - Festiwal organów.

   

  • Novigrad to małe wakacyjne miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Istrii, nad deltą rzeki Mirna. Miasto pierwotnie powstało na małej wyspie, aw XVIII wieku było połączone z lądem. Na tej byłej wyspie znajduje się dzisiaj centrum miasta o średniowiecznej strukturze. Przez stulecia nazwa zmieniła się z oryginalnej Emony na Emonię, a później na Neapolis, a na koniec na obecną nazwę Civitas Nova (nowe miasto). Równolegle ze zmianami nazwy nastąpiły zmiany w dominacji przez Bizantyjczyków, Francuzów, Wenecjan, Austriaków i ponownie Francuzów aż do przybycia Włochów. Wszystkie te cywilizacje pozostawiły niezatarte ślady i bogate dziedzictwo kulturowe.
  • Obok uroczych plaż oraz wygodnych hoteli i apartamentów zachęca turystów urokliwym starym miastem z portem i malowniczym wybrzeżem. Będąc w Novigradzie warto odwiedzić kościół Św. Anastazji ( X-XI wiek ), pałac Rigo. W miasteczku co roku odbywa się festiwal jazzowy (Heineken Music Nights - sierpień).

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:


  umag.jpg  umag resort stella maris.jpg  novigrad2.jpg 

  novigrad3.jpg  novigrad4.jpg  novigrad.jpg


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • Vrsar / Funtana
  • Szukając odpowiedniego miejsca na spędzenie wakacji, nie sposób zapomnieć o tych dwóch miejscowościach: Vrsar i Funtana. Są to dwa małe miasteczka rybackie położone pomiędzy Porećem a kanałem limskim. Oferują idylliczny krajobraz i idealnie czyste morze, zachęca do wypoczynku wieloma pięknymi zatokami i wysepkami. Tutejsza marina posiada 190 miejsc postoju statków, natomiast turyści którzy nie posiadają własnego jachtu mogą wybrać się na wycieczkę statkiem. Vrsar i Funtana, obok pełnienia roli małego miasteczka rybackiego są również bardzo dobrze rozwiniętymi centrami turystycznymi. W okolicy zwraca się szczególną uwagę na kuchnię, dzięki temu można tutaj do dnia dzisiejszego zakosztować wyśmienitych potraw śródziemnomorskich, ryb, popularnego prosciutto czy kiełbasek o specjalnym aromacie.
  • Vrsar ze względu na swoją lokalizację oraz walory przyrodnicze jawi się jako idylliczne miejsce letniego odpoczynku. Zielone gaje oliwne, dojrzewające winogrona, krajobrazowe plaże i statki rybackie na horyzoncie to wszystko razem czyni Vrsar miejscem niepowtarzalnym. Miasteczko położone jest około 3 km na północ od zatoki Limskiej i około 30 km od Rovinj. We Vrsarze bardzo dobrze rozwinął się ruch turystyczny. Powstały tutaj korty do tenisa, minigolfy, wypożyczalnie sprzętu sportowego. We Vrsarze także znajduje się jeden z popularniejszych ośrodków campingowych dla naturystów Koversada. Obok zaplecza sportowego turyści chętnie korzystają z uroków walorów zabytkowych. Nad miastem znajduje się zamek, można zwiedzać również romańską bazylikę Św. Marii, także samo miasto do dnia dzisiejszego zachowało swój średniowieczny charakter (część murów i brama). Natomiast ze wzgórza miasta rozpościera się piękny widok na archipelag 18 wysp porośniętych śródziemnomorską roślinnością.

  • Funtana jest kolejnym miasteczkiem rybackim, rolniczym i turystycznym położonym pomiędzy Vrsarem a Porećem . Jej powierzchnia rozciąga się pomiędzy Zeleną Laguną na zachodzie do Valkanela na południu. Ta właśnie okolica obfituje w przepiękne zatoczki, półwyspy i wysepki. Otoczona jest wzgórzami porośniętymi winogronami, gajami oliwnymi oraz lasami sosnowymi. Miasteczko powstało w XVII wieku, na wzgórzu obok zamku i kościoła farnego, który został zbudowany przez Bernardo Borsi. Historia Funtany najczęściej kojarzona jest ze źródełkiem krystalicznie czystej wody, z której korzystali mieszkańcy okolicznych wiosek. Bez względu na aktualną aurę - źródełko zawsze było czyste i nieskażone, a jemu m.in. do dzisiaj mieszkańcy zawdzięczają hasło reklamujące Funtanę: "Funtana, u źródeł przyjaźni"! Zwykło się również mówić, że pomimo tego iż Funtana nie jest zbyt rozległą miejscowością - znajduje się tak wiele restauracji, tawern i kawiarni jak w żadnej innej miejscowości na Istrii. Także baza noclegowa i sportowa jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Galeria zdjęć regionu:


  vrsar2.jpg  vrsar3.jpg  vrsar.jpg 

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyświetla: 1 - 12 z 67 ofert
Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu