Tyrol

Tyrol, kraj związkowy w zachodniej części Austrii, graniczący z Niemcami, Szwajcarią i Włochami.

Powierzchnia 12,6 tys. km2. Stolicą Tyrolu jest Innsbruck. Do jego głównych miast, oprócz Innsbruku należą Kufstein, Reutte. Tyrol może poszczycić się mianem "serce Alp" i jest to bardzo trafne hasło, ponieważ nigdzie indziej w Austrii nie znajdziemy...

Tyrol, kraj związkowy w zachodniej części Austrii, graniczący z Niemcami, Szwajcarią i Włochami.

Powierzchnia 12,6 tys. km2. Stolicą Tyrolu jest Innsbruck. Do jego głównych miast, oprócz Innsbruku należą Kufstein, Reutte. Tyrol może poszczycić się mianem "serce Alp" i jest to bardzo trafne hasło, ponieważ nigdzie indziej w Austrii nie znajdziemy tylu trzytysięczników ani tak gęstej sieci wyciągów, kolejek i tras narciarskich.

Latem Tyrol oferuje niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku. To region idealny dla alpinistów, piechurów, amatorów wysokości, zdobywców szczytów, jak i tych, którzy wędrują rekreacyjnie.

Tyrol to również górskie, krystalicznie czyste jeziora, 5 lodowców, 15 000 km szlaków wędrownych. Wśród nich najpopularniejszym jest Szlak Orła, który ma 1480 km długości i pokonuje w sumie 87 000 wysokości. Główny szlak prowadzi z St. Johann (Tiroler Unterland) do St. Anton am Arlberg. Szlak przecina Wilder Kaiser, Rofan, Karwendel i Alpy Lechtalskie. Szlak przechodzi także przez region Tyrolu Wschodniego, w okolicy Matrei, Virgental.

Miłośnicy wycieczek rowerowych również będą zachwyceni. Sieć szlaków  rowerowych osiągająca 10 000 km długości składa się z tras dla indywidualistów, tras rajdowych, po odprężające szlaki rowerowe dla zwykłych miłośników dwóch kółek. 

Tyrol to idealne miejsce na uprawianie nordic walking, tutaj także można pograć w golfa na 19 polach golfowych położonych wśród trzytysięcznych szczytów i malowniczych gospodarstw.

Tyrol dzieli się na 8 powiatów, w których łącznie jest 268 gmin. Stolicą jest Inssbruck, natomiast do powiatów należą: Landeck, Reutte, Imst, Innsbruck-Land, Schwaz, Kufstein, Kitzbühel oraz Lienz w Tyrolu wschodnim.

Jest to jeden z najciekawszych regionów Austrii, oferujący szereg możliwości uprawiania sportów zimowych, jak również letnich. Lato w Tyrolu to przede wszystkim wędrówki i wspinaczki górskie, wycieczki rowerowe.

Jedną z najciekawszych tras górskich w tej części Austrii jest trasa Orła, podczas której pokonujemy aż 1500 m różnicy wzniesień. Możemy też skorzystać z oferty i wziąć udział w spływie canyoningowym (Kaiserklamm). Ze szlaków rowerowych na szczególną uwagę zasługuje Via Bavarica Tyrolennsis, Europa-Radweg, trasa Mozarta. Każda z nich prowadzi wzdłuż malowniczych krajobrazów, nierzadko mija urokliwe jeziora i doliny rzek. Warto pamiętać, że w Tyrolu jest łącznie 5000 km tras wytyczonych na górskich halach i w górach.

Tyrol to także zabytki kultury i architektury. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj oczywiście stolica Tyrolu Innsbruck, ale również piękny Kufstein, region Alpbachtal, w którym można podziwiać twierdze, zamki i kaplice. W Tyrolu znajduje się znane na całym świecie Muzeum Kryształów Swarovskiego w Wattens (niedaleko Innsbrucka). Wrażenia po spotkaniu z tym nowoczesnym designem na długo pozostaną w pamięci zwiedzających. Tutaj, na powierzchni 1300 m², zaprezentowano fantastyczną biżuterię, przedmioty designerskie, dodatki i magiczne komnaty.

-------------------------------------------------------------------------

 • Samochodem do Austrii - informacje ogólne, opłaty > tutaj <
 • Trasę dojazdu można ustalić na maps.google.com

-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------

Więcej

Tyrol W tej kategorii 4 obiektów.

Podkategorie

 • Ötztal

  Ötztal właściwie każdy zna, a już Sölden z całą pewnością nie trzeba przedstawiać. Mówimy, bowiem o jednej z najbardziej urokliwych dolin Austrii, z fantastycznymi krajobrazami, lodowcami, świetnymi trasami narciarskimi. To właśnie tutaj znajduje się drugi co do wysokości, najwyższy szczyt Austrii - Wildspitze (3768 m n.p.m.), tutaj znajduje się największy lodowiec Alp Wschodnich i najwyżej położona w Austrii zamieszkała wioska. W regionie Ötztal znajduje się łącznie 250 trzytysięczników, z czego 60 ma ponad 3400 m n.p.m.

  Wprawni kierowcy mogą sobie pozwolić na wyjazd samochodem w malownicze tereny powyżej Sölden, lub wybrać w kierunku Włoch alpejską drogą Timmelsjoch-Hochalpenstrasse, która wzbija się na wysokość ponad 2400 m n.p.m. Wspaniałe krajobrazy można również podziwiać z z górnych stacji gondolek.

  Po intensywnie spędzonym czasie na wędrówkach, wycieczkach rowerowych lub innych aktywnościach sportowych, turyści mogą rozkoszować się relaksem w basenach. Najpopularniejsze centra wellness i kompleksy basenowe to oczywiście Aqua Dome w Langenfeld. Kolejne dwa ciekawe miejsca to Otztaler Fun Park w Huben oraz Area 47, gdzie można nie tylko pływać, ale aktywnie spędzać czas na wspinaczkach, raftingu, canyoningu.

  -------------------------------------------------------------------------

  • Dolina Oetztal latem - informacje >>>   34.jpg


  -------------------------------------------------------------------------

  • Piesze wędrówki:


  W regionie jest ponad 1000 km bardzo dobrze rozwiniętych szlaków, które przechodzą przez łagodne lasy i doliny oraz strome szczyty i lodowce. Ötztal to raj dla spacerowiczów i miłośników przyrody - można wybrać się do najwyżej położonej "osady" Obergurgl, do najcieplejszego jeziora w Tyrolu (Piburger), do najwyższego wodospadu Stuibenfall.

  Z najciekawszych szlaków prezentujemy:


  Szlak Piburgersee
  Długość trasy: 8,3 km
  Poziom trudności: średni
  Czas przejścia: 4,5 h
  Różnica wzniesień: 270 m
  Najwyższy szczyt: 1070 m n.p.m. 

  Szlak Wodospadu Stuibenfall
  Długość trasy: 11,7 km
  Poziom trudności: średni
  Czas przejścia: 5 h
  Różnica wzniesień: 529 m
  Najwyższy punkt: 1560 m n.p.m.

  -------------------------------------------------------------------------

  • Szlaki rowerowe:


  Ötztal to także raj dla rowerzystów. Jest tutaj 687 km szlaków rowerowych, które prowadzą przez gęste lasy, wzdłuż bystrych potoków i malowniczych pejzaży. Wzdłuż szlaków znajdują się obiekty noclegowe, przygotowane przede wszystkim z myślą o rowerzystach. Znajdują się w nich pomieszczenia do przechowywania rowerów, małe warsztaty, gdzie można zrobić serwis roweru.

  Przy górnej stacji kolejki Gleislachkogelbahn znajduje się początek najwyżej położonego szlaku rowerowego, który zjeżdża 4690 m w dół doliny Ötztal.

   

  Z najciekawszych tras rowerowych prezentujemy:

  Trasa 5 miejscowości:
  Długość trasy: 28 km
  Maksymalna wysokość: 820 m n.p.m.
  Trasa prowadzi przez Ötz, Sautens, Roppen, Heiming, Ötztal stacja kolejowa.

  Trasa Gletscherexpress:
  Długość trasy: 34,6 km
  Czas przejazdu: 3,5 h
  Maksymalna wysokość: 2663 m n.p.m.
  Jedna z najdłuższych, najładniejszych ale i najtrudniejszych tras.

  -------------------------------------------------------------------------

  • Wspinaczka górska:

   

  W ostatnich latach, w Ötztal jedną z najpopularniejszych dyscyplin staje się wspinaczka górska.
  Strome ściany, potężne łańcuchy górskie, majestatyczne szczyty - to wszystko oferuje Ötztal.
  W regionie można z powodzeniem znaleźć wymagające odpowiedniego przygotowania trudne ściany, ale jest również wiele łagodnych tras wspinaczkowych dla początkujących.  

  Najciekawsze  ściany do wspinaczki znajdują się:

  Oberried > więcej informacji <
  Tumpen > więcej informacji <
  Niederthai > więcej informacji <
  Au bei Langenfeld > więcej informacji <


  -------------------------------------------------------------------------

  Podczas pobytu w Ötztal, warto wykupić popularną w Austrii letnią kartę, która upoważnia jej posiadacza do bezpłatnego korzystania z wielu atrakcji.

  W Ötztal karta nosi nazwę: Ötztal Card.
  Karta gwarantuje korzystanie z kolejek linowych i gondoli w regionie (tylko 1 przejazd dziennie), korzystanie z autobusów od Haiming po Gurgl i z autobusów turystycznych (na tzw. Huttentaxi karta gwarantuje 30% zniżki), bezpłatny wstęp na baseny termalne Aqua Dome w Langenfeld (1 raz, 3 godziny). Kupując kartę 7 lub 10 dniową można także bezpłatnie 1 raz skorzystać z atrakcji Area 47. 

  Dzięki karcie można bezpłatnie wypożyczyć rower, z jednym zastrzeżeniem, że codziennie rower należy oddawać do wypożyczalni i następnego dnia wypożyczać od nowa. Dotyczy to kart 3, 7 i 10 dniowych.


  Poza kartą Ötztal Card istnieje także karta Ötztal Premium Card.
  Karta jest ważna od czerwca do września i można otrzymać ją w partnerskich hotelach, pensjonatach i apartamentach.

  Więcej informacji o karcie > tutaj <

  -------------------------------------------------------------------------  -------------------------------------------------------------------------

 • Zillertall

  Zillertal to jedna z najbardziej malowniczych dolin Austrii. Zachwyca pięknem krajobrazu, imponującym lodowcem Tux, wspaniałymi trasami rowerowymi i szlakami wędrownymi.

  Co roku Zell, Gerlos czy Krimml z Zillertal Areny zamieniają się w raj właśnie amatorów pieszych wędrówek. Tutejsze szlaki górskie mają łącznie 4000 kilometrów i cechują się bardzo dużą różnorodnością. Ich głównym atutem są piękne malownicze pejzaże rozciągające się wokół alpejskich łąk. W Zillertal Arenie jest również sporo świetnie utrzymanych tras rowerowych. Aż 232 kilometry obejmujące specjalnie wyznaczone szlaki oraz naturalne ścieżki o różnych poziomach trudności. 

  Oprócz wędrówek górskich i wycieczek rowerowych, nie brakuje w Zillertalu dodatkowych atrakcji. Są wśród nich oczywiście wspinaczka, rafting, canyoning. Ten ostatni najlepiej uprawia się przez wąwóz Ronaschlucht, co gwarantuje spory zastrzyk adrenaliny i wiele pięknych scen, jak: wodospady, przesmyki i progi wodne. Idąc dalej tropem adrenaliny warto wybrać się do Arena Coaster (całoroczny tor sneczkowy) lub na Arena Skyliner (2 godzinne zjeżdżanie na linie).

  Także w innej części doliny Zillertal, w okolicy miejscowości Aschau, Bruck, Fugen, Kaltenbach, Ried, Strass czy Stumm jest wiele ciekawych szlaków pieszych i rowerowych. Łącznie jest tutaj 1000 km szlaków wędrownych, 115 km tras nordic walking i do biegania oraz 800 km tras rowerowych. Z tych ostatnich, szczególnie polecamy trasy Zillertal Radweg i Innradweg przeznaczone rowerzystom jazdy rekreacyjnej.

  Nie zapominajmy, że będąc w Alpach także możemy szukać ochłody w basenach i na kąpieliskach. Wśród nich najpopularniejsze to Erlebnisbad Mayrhofen, Jezioro Durlassboden, Jezioro Badesee Aufenfeld, Erlebnisfreibad Finkenberg, Erlebnisschwimbad w Hippach, Erlebnischschwimmbad w Zell am Ziller oraz Erlebnisbad Zillertal w Fugen.

  Warto wybrać się także do Abenteuerpark Zillertal, czyli do naturalnego parku linowego z siedmioma różnymi trasami. Do popularnej dyskoteki Badwandl - NightZone w Fugen czy na wyśmienitą pizzę do Hotelu Kohlerhof w Fugen!


  -------------------------------------------------------------------------

  Informacje o całej Dolnie Zillertal   28.jpg

  -------------------------------------------------------------------------


  • W regionie Zillertal jest ponad 1000 km szlaków górskich. Są tutaj łagodne szlaki spacerowe i ścieżki dydaktyczne, wymagające szlaki górskie. Okolica zachęca wspaniałymi krajobrazami, majestatycznymi szczytami i zielonymi łąkami.

  W Zillertalu można wędrować na 3 poziomach:
  Szlaki wzdłuż dolin, to ponad 30 tras i ścieżek dydaktycznych idealnych dla rodzin.
  Kolejne szlaki prowadzą od schroniska do schroniska.
  Ostatni poziom to szlaki dla wprawnych alpinistów.

  Z szlaków łatwych można wybrać:

  Aschau - Kaltenbach - Stumm
  Długość trasy: 10 km
  Czas przejścia: 2,5 h

  Kaltenbach - Ried - Uderns - Kaltenbach:
  Długość trasy: 9,2 km
  Czas przejścia: 2,25 h

  Ried - Kaltenbach - Stumm
  Długość trasy: 4,3 km
  Czas przejścia: 1,5 h

  Schlitters - Fugen - Schlitters
  Długość trasy: 9,9 km
  Czas przejścia: 2 h

  Z szlaków o średnim poziomie trudności można wybrać:

  Aschau - Jausenstation Talblick (1200 m n.p.m.) - Aschau
  Długość trasy: 8,1 km
  Czas przejścia: 2,25 h

  Fugen - Schlagalm - Hochfugen
  Długość trasy: 15,3 km
  Czas przejścia: 4,5 h

  Marchkopf (2499 m n.p.m.)
  Długość trasy: 7,9 km
  Czas przejścia: 5 h

  Gerlosstein - Laberg - Steinerkogel - Brandberg
  Długośc trasy: 8,3 km
  Czas przejścia: 2,5 h


  Najpopularniejsze szlaki trudne to:

  Trasa wokół Spieljoch - Kellerjoch
  Długość trasy: 10,5 km
  Czas przejścia: 5 km

  Isskogel - Kreuzjoch - Gerlos
  Długość trasy: 17,6 km
  Czas przejścia: 6 h

  Tux-Lanersbach - Lizum - Tux-Lanersbach
  Długośc trasy: 24,3 km
  Czas przejścia: 9 h

  -------------------------------------------------------------------------

  • Zillertal to także raj dla rowerzystów. W całej dolinie jest łącznie 800 tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Do dyspozycji rowerzystów jest 140 schronisk i 8 kolejek górskich z możliwością transportu rowerów.

  Łącznie jest 214 km tras niebieskich, 274 km tras czerwonych i 336 km tras czarnych.
  Z najpopularniejszych można wyliczyć:


  Trasa Fugen - Bruck - Hart
  Długość trasy: 24,9 km
  Czas przejazdu: 2,5 h
  Poziom trudności: średni

  Trasa wokół Kellerjoch
  Długość trasy: 56,4 km
  Czas przejazdu: 5,5 h
  Poziom trudności: trudny

  Trasa Arena Panoramatour z Zell am Ziller

  Długość trasy: 26,4 km
  Czas przejazdu: 3 h
  Poziom trudności: łatwy

  Trasa Isskogel
  Długośc trasy: 26,3 km
  Czas przejazdu: 4 h
  Poziom trudności: średni

  Trasa Alpenrose - Fellenberg
  Długośc trasy: 20 km
  Czas przejazdu: 2 h
  Poziom trudności: średni

   ------------------------------------------------------------------------------

  Hochzillertal / Fugen - Kaltenbach / - informacje o regionie  Tourismusverband Erste Ferienregion im Zillertal


  Jednym z ciekawszych miejscowości regionu Hochzillertal jest
  położone na wysokości około 500 m n.p.m. Fügen. Należy ono, razem z 12 innymi wioskami do "Erste Ferienregion im Zillertal". Przez cały rok zjeżdżają się tutaj turyści, którzy chcą aktywnie spędzać swój wolny czas. Lato to głównie wędrówki górskie, rowery, paralotnie i potężny kompleks basenowy, zaś zimą Fügen ma niezliczoną propozycję tras zjazdowych, snowboardowych oraz tory saneczkowe.

  Łącznie Hochillertal przyciąga zwiędzających
  ponad 400 km szlaków turystycznych i 250 km tras rowerowych i rowerowych, odkrytymi basenami, jeziorami, polami golfowymi, ściankami wspinaczkowymi.


  Okolice Fugen-Kaltenbach to miejsce idealne dla rodzin. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, od długich spacerów po wspinaczkę górską.

  Poniżej prezentujemy wybrane szlaki górskie regionu:

  Aschau: Kreuzjochhute (1904 m n.p.m.) / Rosenalm (1700 m n.p.m.) - szlak nr 43
  Czas przejścia: ok. 4,3 h
  Długość szlaku: 8,8 km
  Poziom trudności: średni

  Fugen: Gasthof Sonnberg - Kohleralmhof Spieljochbahn Mittelstation - szlak nr 16
  Czas przejścia: ok. 1,3 h
  Długość szlaku: 3,6 km
  Poziom trudności: średni

  Kaltenbach: szlak nr 33
  Czas przejścia: ok. 3,3 h
  Długość szlaku: 7,3 km
  Poziom trudności: średni


  oraz wybrane trasy rowerowe:

  Fugen - Bruck - Hart
  Czas przejazdu: ok. 2 h
  Długość trasy: 24,9 km
  Poziom trudności: średni
  Różnica wzniesień: 585 m

  Fugen - Brandegg - Kuhstein - Goglhof
  Czas przejazdu: ok. 1 h
  Długość trasy: 12 km
  Poziom trudności: średni
  Różnica wzniesień: 545 m


  Interaktywna mapa szlaków Fugen - Kaltenbach oraz Dolina Zillertal > tutaj <  ---------------------------

  Zillertal Arena / Gerlos  - informacje o regionie  74.jpg

  Krimml i Hochkrimml leżą w regionie Ziemi Salzburskiej, razem z Zell im Zillertal, Gerlos i Königsleiten/Wald łączą Alpy Zillertalskie z gminą Pinzgau.
  Wybierając się na letni wypoczynek w okolice Krimml przede wszystkim podziwiamy Wodospady Krimmler Wasserfalle, a poza tym spędzamy wolny czas wypoczywając biernie lub aktywnie.

  W okolicy jest ponad 400 km pieszych szlaków turystycznych, podzielonych na łatwe, średnie oraz te dla bardziej zaawansowanych piechurów o silniejszej kondycji.
  Z turystyki pieszej warto także wymienić 136 km tras nordic walking oraz 9 szlaków tematycznych, które przygotowane są z myślą zarówno o młodszych i starszych turystach. Z najciekawszych szlaków warto zainteresować się edukacyjnym szlakiem "Holzweg", na którym przygotowano sporo informacji o drzewach i drewnie, kolejny ciekawy szlak to "Tierlehrpfad", na którym można podziwiać majestatyczne szczyty gór. Ostatnim szlakiem, który chcemy zaprezentować jest "Schmankerlweg", czyli szlak smakołyków, na którym można nie tylko podziwiać specjały regionalnej kuchni, ale także ich skosztować.

  Dla miłośników dwóch kółek w regionie przygotowano 325 km szlaków rowerowych, również podzielonych na kilka stopni trudności: łatwe, średnio trudne oraz trudne. Są także 2 żółte trasy single trail, czyli bardzo trudne.
  Na miejscu można wypożyczyć rowery górskie oraz rowery elektryczne. Jeżeli nawet poprzejechaniu 40-60 km rower będzie wymagał doładowania, można zrobić w specjalnie przygotowanych punktach wymiany akumulatorów.

  Dodatkowym ułatwieniem dla turystów jest bezpłatny transport rowerów kolejkami linowymi w regionie Areny na wysokości 1800 m n.p.m. oraz bezpłatny transport rowerów autobusem turystycznym Zell-Gerlos i kolejkami wąskotorowymi Zillertalbahn.
  Miłośnicy wędrówek górskich czy górskich wycieczek rowerowych, którzy nie czują się pewnie sami organizując swoje wyprawy mogą liczyć na pomoc przewodników, którzy organizują jedno i kilkudniowe wycieczki o różnym poziomie trudności.

  Nie zapominajmy, że w regionie najsłynniejszych austriackich wodospadów nie może zabraknąć informacji na temat wody.
  Na amatorów wodnych atrakcji oprócz wodospadów czekają jeszcze Wodny Świat w Krimml, Park Wodny Kristallbad w Wald-
  Königsleiten, Park Rozrywki w Zell am Ziller oraz spływy w Zell am Ziller i
  Wald-Königsleiten.


  Mapy szlaków rowerowych: tutaj.
  Mapy pieszych szlaków: tutaj.
  Wypożyczalnie rowerów: tutaj.

   
  Oprócz szlaków górskich i tras rowerowych na gości czeka w okolicy wiele dodatkowych atrakcji.

  Arena Skyliner
  To urządzenie do zjeżdżania po linie z możliwością podziwiania wspaniałej panoramy gór z lotu ptaka.
  Na Arena Skyliner składają się cztery trasy. Najdłuższa z nich mierzy 738 m długości, a maksymalna prędkość jaką można osiągnąć pędząc ponad stokami to nawet 50 km/h.

  Arena Coaster
  Tor ma 1450 m długości i znajduje się obok dolnej stacji kolejki Zillertal Arena w miejscowości Zell.

  Wspinaczka górska
  W regionie amatorzy wspinaczki wysokogórskiej mają do dyspozycji via-ferraty, park linowy oraz wieżę wspinaczkową.
  Alpejski szlak wspinaczkowy Gerlosstein.
  Via Ferrata Thalbach Zell am Ziller.
  Riederklamm Gerlos.
  Wieża wspinaczkowa w Gerlos.

  Świerkowy zamek dla dzieci w Zell am Zillertal.
  Jest tutaj sportowo-rekreacyjny plac zabaw, 4 wieże ze zjeżdżalniami, z dźwigiem, widokowa i do wspiania, strefa zabaw wodnych, piaskownice, ścieżka w koronach drzew, zamkowa kuchnia, chatka skrzatów.  -----------------------------------------------------

  Podczas pobytu w regionie Zillertalu warto wykupić specjalną kartę Zillertal Activcard, która upoważnia do bezpłatnego korzystania z wielu atrakcji.

  Karta ważna jest od końca maja do początku października, przez 3, 6, 9 lub 12 dni od dnia sprzedaży.
  Karta jest ważna jedynie z dowodem tożsamości.

  Informacje na temat Zillertal Activcard oraz aktualne ceny > tutaj <


  csm_RZ_activlogo_rgb_5f66190f95.jpg
   

  Karta gwarantuje m.in.:
  - jeden zjazd na dzień, na jednej z 9 kolejek linowych
  - jeden raz dziennie wstęp do jednego z otwartych basenów w in Fügen, Stumm, Zell am Ziller, Hippach, Mayrhofen, Finkenberg

  - bezpłatne korzystanie z większości trasportu publicznego w regionie
  - minimum 10% zniżki u wielu partnerów w regionie

  -----------------------------------------------------


   

Wyświetla: 1 - 4 z 4 ofert
Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu