Dalmacja Środkowa

Split z Trogirem rozpoczyna Dalmację środkową. Do niej należą m.in. Wyspa Ciovo, jedne z najpiękniejszych Brać i Hvar oraz Śolta, Vis, Biśevo i Drvenik. W tej części Chorwacji jest wiele wspaniałych i niepowtarzalnych miast. Na pierwszy plan wysuwają się pełne zabytków Trogir oraz Split czy miasteczko Hvar. Dalmacja środkowa posiada wspaniałe ce...

Split z Trogirem rozpoczyna Dalmację środkową. Do niej należą m.in. Wyspa Ciovo, jedne z najpiękniejszych Brać i Hvar oraz Śolta, Vis, Biśevo i Drvenik. W tej części Chorwacji jest wiele wspaniałych i niepowtarzalnych miast. Na pierwszy plan wysuwają się pełne zabytków Trogir oraz Split czy miasteczko Hvar. Dalmacja środkowa posiada wspaniałe centra turystyczne. Tutaj również znajduje się najpopularniejsza w całym kraju Makarska Riwiera. Jej urok jest niepowtarzalny – widok masywu Biokovo schodzącego majestatycznie do błękitnych wód Adriatyku  na długo pozostaje w pamięci tłumnie zjeżdżających tutaj turystów. Najpiękniejsze a tym samym najdroższe miasta Riwiery to Makarska, Brela, Baśka Voda czy Tućepi. Kierując się na Dubrownik krajobraz jest równie piękny jak na Riwierze, ale ceny zdecydowanie bardziej umiarkowane. Wiele turystów co roku spędza swój urlop na dwóch najpopularniejszych wyspach Dalmacji środkowej: Hvarze i Braću. Brać jest szczególnie często odwiedzany ze względu na rajską plażę Zlatni rat znajdującą się naBolu. Ta plaża jest cechą charakterystyczną Wyspy Brać. Jest to jedna z niewielu w Chorwacji plaż piaszczystych, natomiast jej indywidualność polega na tym, że w zależności od przypływów – zmienia ona swój kształt. Natomiast na Wyspie Hvar oprócz bajecznych plaż turyści mogą również rozkoszować się tutejszymi zabytkami architektury, podziwiać wąskie uliczki z ukrytymi w nich kawiarenkami. Stolicą regionu jest Split.  Miasto wraz z portem położone jest na półwyspie i wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Split to potężne miasto oraz wielkie centrum ekonomiczne, transportowe czy kulturalne. Split ma idealne połączenia komunikacyjne ze względu na bliską dostępność do autostrady, blisko położone lotnisko ( Kaśtel ) oraz bardzo rozbudowany port. Stąd wypływają statki i promy do wielu miast Chorwacji oraz do Włoch. Pomimo tego, że Split jest tak rozbudowanym miastem, można tutaj znaleźć wiele wspaniałych plaż i marin. Ze względów turystycznych na największą jednak uwagę zasługują zabytki kulturalne. Dla nich warto spędzić w Splicie przynajmniej weekend rozkoszując się pięknymi budowlami, urokliwymi uliczkami, romantycznymi placami. Będąc w Splicie warto zobaczyć tutejsze muzea, nie można pominąć pozostałości majestatycznego Pałacu Dioklecjana z 300 roku n.e. – kościół Św. Duje, dziedziniec, korytarze podziemne, bramy pałacowe oraz inne zabytki. Warto również zobaczyć były ratusz, klasztor i kościół Św. Frane. Zwiedzając Split można zrobić sobie przerwę w jednej z wielu przytulnych kafejek, napić się kawy, zjeść pyszne ciasto. W Splicie jest sporo punktów gdzie można kupić małą porcję pizzy – tanio, smacznie i szybko.

Więcej

Dalmacja Środkowa W tej kategorii 86 obiektów.

Podkategorie

 • Makarska Riwiera

  Makarska Riwiera to prawdopodobnie najpopularniejsza Riwiera Chorwacji. Zachwyca pięknem krajobrazu, czystym morzem, gwarnymi barami i restauracyjkami oraz różnorodnością bazy noclegowej. Tutaj można znaleźć luksusowe hotele 4-5 gwiazdkowe, pensjonaty, apartamenty lub kwatery prywatne.  Wakacje spędzone na Makarskiej Riwierze z pewnością każdemu na długo pozostaną w pamięci. Rozrywkowe, rozgrzane wakacyjne miasteczka z jednej strony opływają krystaliczne wody Adriatyku, z drugiej zaś ograniczają surowe skały Biokovo. Na szczyty można podjechać samochodem, ale wycieczka ta zarezerwowana jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Także bliskie położenie od najpiękniejszych wysp Chorwacji: Hvar oraz Brać jest dodatkowym atutem Makarskiej Riwiery.

 • Trogir

  Trogir położony jst zaledwie 20 km od Splitu. Jest to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Trogir jest średniowiecznym miastem, z piękną promenadą i portem, w którym cumują kolorowe statki i jachty. Miasto zostało złożone już w III wieku p.n.e., dostało się w ręce Bizancjum, Wenecji oraz Włoch. Wolność odzyskało w 1944 roku. Trogir jest miastem niepowtarzalnym, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z zachowanymi historycznymi i kulturalnymi zabytkami. W Trogirze charakterystyczne są wąskie uliczki z błyszczącymi chodnikami, zaułki, zabytkowe świątynie, klasztory, pałace i kościoły. Na szczególną uwagę zasługuje Brama Miejska z XVII wieku, katedra Św. Lowra, kaplica bł. Ivana Ursini, twierdza Kamerlengo oraz wiele innych interesujących zabytków. Trogir nie tyle warto co należy odwiedzić. Warto napić się kavy so ślagom w jednej z wielu uroczych kawiarenek, pospacerować wzdłuż portu lub odpocząć na pobliskiej plaży. Warto również odwiedzić miejski targ, uginający się pod ciężarem owoców, warzyw i travaric. Samochód najlepiej zaparkować za mostem, czyli na Wyspie Ciovo, ze względu na znaczną różnicę w stosunku do parkingów w centrum miasta.

 • Wyspa Brać

  Split z Trogirem rozpoczyna Dalmację środkową. Do niej należą m.in. Wyspa Ciovo , jedne z najpiękniejszych Brać iHvar oraz Śolta, Vis, Biśevo i Drvenik. Wiele turystów co roku spędza swój urlop na dwóch najpopularniejszych wyspach Dalmacji środkowej: Hvarze i Braću. Brać jest szczególnie często odwiedzany ze względu na rajską plażę Zlatni rat znajdującą się na Bolu. Ta plaża jest cechą charakterystyczną Wyspy Brać. Jest to jedna z niewielu w Chorwacji plaż piaszczystych, natomiast jej indywidualność polega na tym, że w zależności od przypływów – zmienia ona swój kształt. Wyspa Brać jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku.

 • Wyspa Hvar

  Wyspa Hvar położona  jest pomiędzy wyspami Brać i Korćula, a także Półwyspem Peljesacz. Na Wyspę można dostać się promem zDrvenika lub Splitu. Wyspa Hvar należy do najpiękniejszych wysp chorwackich. Niektórzy nawet uważają, że jest najpiękniejszą wyspą dalmatyńską, która przyciąga turystów wspaniałą roślinnością śródziemnomorską, bogatymi tradycjami, ładnymi plażami i nocnym życiem.  Wyspa Hvar słynie również z pól lawendowych, sadów pełnych drzewek oliwkowych, winnic, a tym samym z produkcji wyjątkowej klasy win. Nie bez powodu przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata, nie rzadko z pierwszych stron gazet. W czasie pobytu na Hvarze warto wstąpić na obiad i wino do jednej z okolicznych gospód, w których najczęściej serwowane są dania przygotowane z własnych produktów.

 • Szybenik / Śibenik

  Region Szybenika położony jest również w północnej części Dalmacji. Obejmuje swym obszarem piękną Wyspę Murter, Pirovac, prześliczny Szybenik, Primośten i Vodice. Każde z tych miast ma swój niepowtarzalny klimat i charakter, ale również każde potrafi zachęcić turystów swoimi walorami aby właśnie te miejsca wybierali za cel swoich podróży. Śibenik może poszczycić się wieloma możliwościami. Jest to centrum przemysłowe, transportowe i turystyczne równocześnie. Oprócz wspaniałych plaż Śibenik oferuje turystom możliwość podziwiania arcydzieł architektury: najważniejsza katedra Św. Jakowa z XV wieku, twierdze Św. Ana, Św. Ivana i Szubiczevaca i Św. Nikola, pałac Foscolo z XV wieku, pałac biskupi z XV wieku czy budynek z arkadami z XVI wieku. Na obszarze Dalmacji można znaleźć wspaniałe Parki Narodowe: Kornati, Krka, Paklenica, Biokovo, Mljet ze wspaniałymi masywami górskimi, wodospadami. Na Kornati składa się 149 wysp i wysepek, natomiast Park Narodowy Kornati obejmuje swym zasięgiem 89 wysp i wysepek. Park Kornati jest najchętniej odwiedzany w czasie rejsów po Adriatyku. Praktycznie każda propozycja rejsu ma w swoim planie zwiedzanie Kornati. Drugi Park Krka – zbliżony jest swym wyglądem do Plitwic. Tworzy go rzeka Krka spływająca przez teren krasowy do morza i tworząca wyjątkowy krajobraz wodospadów. Krk to kolejny Park bardzo chętnie odwiedzany w czasie rejsów.

 • Vodice

  Vodice  położone są na północ od Śibenika. Historia miasta sięga 1402 roku, dwa wieki później miasto zostało otoczone murami i wieżami obronnymi. Do dnia dzisiejszego zachowały się wieże i część muru. Ważnym elementem architektury Vodic jest także barokowy kościół parafialny z 1749 roku. W Vodicach przede wszystkim rozwija się turystyka. Miasto może poszczycić się pięknymi plażami oraz wspaniałą kuchnią. Można tutaj znaleźć kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych.

 • Primośten

  Primośten to urocze chorwackie miasteczko położone pomiędzy Trogirem i Śibenikiem. Część miasta położona jest na wyspie połączonej z lądem mostem. Wysepka otoczona jest z trzech stron wodą. Druga część miasta położona jest na lądzie, wokół wysepki oraz za drogą nr 8. Primośten jest piękną miejscowością kąpieliskową. Co roku ściągają tutaj tłumy turystów, którzy cenią krystlicznie czyste morze, ładne plaże i wspaniałą chorwacką kuchnię. Niewątpliwie dodatkowym atutem jest urok czarującego miasteczka, położonego na wzgórzu z charakterystycznymi wąskimi uliczkami. W mieście można prym wiodą kwatery prywatne, można również wybrać zakwaterowanie w komfortowym, odnowionym Hotelu Zora.

 • Wyspa Vis
  Wyspa Vis ma ponad 90 km² i leży na zachód od Hvaru i Korćuli. Można się na nią dostać promem ze Splitu, a podróż trwa ponad 2 godziny.
  Historia Wyspy Vis sięga już III w p.n.e., zaś w IV wieku założona została tutaj kolonia Issa, która w II w p.n.e przeszła pod panowanie Rzymu. Przez wieki Vis był pod panowaniem różnych narodów aby w XX wieku, już pod panowaniem socjalistycznej Jugosławii został całkowicie zamknięty dla obcokorajowców. Aż do 1989 Vis traktowany był jako baza wojskowa.
  Obecnie Vis jest jedną z chętniej odwiedzanych wysp Chorwacji. Charakteryzuje się przepiękną przyrodą, wybrzeża nadmorskie są skaliste i strome z uroczymi zatoczkami, woda jest krystalicznie czysta, a plaże jedne z piękniejszych w Chorwacji. Mieszkańcy wyspy zajmują się rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Ze względu na wieloletnią tradycję rybołówstwa w miejscowości Komiža powstało Muzeum Rybołówstwa.
Wyświetla: 1 - 12 z 86 ofert

INFORMACJE

O firmie

Globtrans sp. z o.o. istnieje na rynku od ponad 10 lat. Jako Organizator gwarantujemy przede wszystkim pełen profesjonalizm i zaangażowanie...

Czytaj całość

Jak rezerwować

Umowa z Globtrans sp. z o.o. jest zawierana w formie pisemnej na druku „Zgłoszenie – Umowa o świadczeniu usług turystycznych” (Zgłoszenie). Umowa dochodzi do skutku na warunkach zawartych w Zgłoszeniu po podpisaniu umowy...

Czytaj całość

Warunki

WARUNKI UCZESTNICTWA w imprezach organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o. Niniejsze warunki stanowią integralną część zgłoszenia udziału w imprezach turystycznych organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o...

Czytaj całość

Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu