Czarnogóra

Czarnogóra uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych i jednocześnie najmniejszych krajów na Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 13 812 km2. Pomimo tego, może się pochwalić niezwykle malowniczymi i majestatycznymi Górami Dynarskimi, piaszczystymi i żwirowymi plażami oraz wyspami, otoczonymi wodami Adriatyku. Piękno Czarnogór...

Czarnogóra uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych i jednocześnie najmniejszych krajów na Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 13 812 km2. Pomimo tego, może się pochwalić niezwykle malowniczymi i majestatycznymi Górami Dynarskimi, piaszczystymi i żwirowymi plażami oraz wyspami, otoczonymi wodami Adriatyku. Piękno Czarnogóry dostrzegł jeden z największych angielskich poetów - George Byron - który swój zachwyt wyraził jednym prostym zdaniem: "Mało jest miejsc na świecie, w którym tak wysokie skały stapiają się z morzem". Swój niepowtarzalny klimat Czarnogóra zawdzięcza nie tylko wyjątkowej faunie i florze oraz zapierającym dech w piersiach krajobrazom, ale również wielokulturowości.

Do dziś mieszkają tu obok siebie prawosławni, jak i katolicy, muzułmanie czy żydzi. Tej wielobarwnej mozaiki kulturowej nie rozbiła nawet krwawa wojna w Jugosławii w latach 90 tych.  W jej trakcie Czarnogóra uchodziła za jedno z najbardziej spokojnych miejsc na Półwyspie Bałkańskim i dzięki temu, że uniknęła zniszczeń wojennych, mogła spokojnie rozwijać swoją infrastrukturę turystyczną.

Do najpiękniejszych i równocześnie najciekaszych miejsc Czarnogóry należy m.in. Boka Kotorska, z pięknym miastem Kotor, Budwa słynąca z nocnego życia i rozrywek, Sveti Stefan zwany "Monaco Bałkanów", Ulcinj znane jako miasto naturystów, Herceg Novi najpopularniejszy kurort Czarnogóry, Perast z licznymi barokowymi zabytkami oraz Bar z długą, piaszczystą i podobno najpiękniejszą w Czarnogórze plażą. Z atrakcji nie zlokalizowanych nad wybrzeżem Adriatyku warto wspomnieć o kanionie rzeki Tara, w którym organizowane są spływy kajakowe. Kanion znajduje się w górach Durmitor, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Drugą atrakcją jest leżące na granicy z Albanią Jezioro Szkoderskie, dom dla wielu gatunków ptaków (264 gatunki) oraz ryb.

Innym nieocenionym walorem Czarnogóry są sami jej mieszkańcy, którzy słyną ze swej spontaniczności, otwartości, gościnności oraz "twardych głów". A cóż bardziej niż mieszkańcy może być wizytówką kraju. Jeżeli na przestrzeni wieków tyle ras, narodów i religii znalazło w Czarnogórze miejsce dla siebie, na pewno nawet najbardziej wymagający turysta poczuje się tu "jak w domu".

Zdjęcia: Photo-Montenegro.com

  

 

Więcej

Czarnogóra  W tej kategorii 8 obiektów.

Podkategorie

 • Ulcinj

  Mimo, że hiszpański pisarz, Miguel de Cervantes, nie trafił do Ulcinj z własnej woli, a jako piracki niewolnik, miasto to stało się dla niego inspiracją podczas pisania osławionej powieści Don Kichot. Ulcinj, nazywany wówczas Cita di Dolcinio, dał imię bohaterce powieści – słodkiej Dulcynei. Wizytówką miasta jest dziś zamek warowny z V w p.n.e., który niegdyś tak skutecznie bronił przed najazdami piratów, dziś natomiast dumnie wita turystów z całego świata, przybywających, by cieszyć się tym unikalnym powiewem Orientu w Europie. W Ulcinj spotykają się trzy wielkie kultury – europejska, bałkańska i muzułmańska – co ma swoje odbicie w niespotykanej architekturze, zaskakującej mieszance etnicznej, a nawet kuchni.
  Piaszczyste plaże Ulcinj co roku ściągają rzesze turystów. Velika Plaža to najdłuższa plaża po tej stronie Adriatyku, bo liczy aż 13 km, natomiast Mala Plaža znajduje się w pobliżu starówki, zatem stanowi świetny cel wieczornych romantycznych spacerów. Pikanterii miasteczku dodaje plaża Ada, w pobliżu której zlokalizowane są miejsca dla naturystów.
  Miasteczko słynie z potraw, będących mieszanką kuchni czarnogórskiej i albańskiej – uważanej na Bałkanach za najlepszą. Z lokalnych przysmaków wymienić można takie potrawy jak: ćevapa – rodzaj kebabu, pieskavica – odmiana hamburgera czy tradycyjna sałatka paradajs (po czarnogórsku: pomidor). Spacerując uliczkami starego miasta natkniemy się na małe bary, w których skosztujemy tych specjałów za dużo niższe cenny niż w dużych miastach. Oprócz tego popularne słodycze: baklava i chalva, ucieszą podniebienie każdego łakomczucha.
  Nocne życie Ulcinj kwitnie w lokalnych kafejkach i pubach. Wieczory spędza się tu przy dobrym trunku z paczką przyjaciół lub przechadzając się promenadą. Mury starego miasta od tysięcy lat są idealnym schronieniem dla zakochanych.
  Oprócz leniwego korzystania z uroków przepięknych plaż, warto wybrać się na jedną z atrakcyjnych wycieczek. Ulcinj to bowiem doskonała baza wypadowa do miasteczek zarówno czarnogórskich, jak i albańskich. Busem można dostać się do Starego Baru – najbardziej wymieszanego etnicznie miasteczka w Czarnogórze.

  Zdjęcia: Photo-Montenegro.com

   


    

 • Budva

  Budva, to z pewnością jeden z najpopularniejszych kurortów Czarnogóry. Określana stolicą rozrywki i zabawy co roku ściąga tysiące turystów, szczególnie młodych gości. Obok jednak licznych dyskotek, klubów i pubów, Budva ma także do zaoferowania wiele atrakcji kulturalnych oraz zabytków.Miasto, którego czasy sięgają V w p.n.e. posiada doskonale zachowane kościoły, cerkwie oraz urokliwe Stare Miasto.

  Miasto ma jeszcze jeden niepodważalny atut. Jest nim wspaniała plaża, idealnie ukształtowana z licznymi zatoczkami, wyżłobieniami, stromymi klifami. Plaże Budvy to odcinek 38 kilometrów, a najciekawszymi z nich są plaże Jaz (2,5 km od Budvy), Mogren I i II w pobliżu Starego Miasta, Słoweńska (uznana szczególnie w latach 20 XX wieku), piaszczysta plaża Kamenovo.

  Budva zdecydowanie polecana jest osobom szukającym wrażeń, szalonej zabawy, odradzana jednak tym, którzy na wakacjach szukają spokoju i ciszy. Niemniej jednak w czasie urlopu spędzanego w Czarnogórze, warto to imponujące miasto odwiedzić.

  Zdjęcia: Photo-Montenegro.com

   

   

 • Riwiera Barska

  Riwiera Barska należy do Riwiery Czarnogórskiej, znanej z pięknej przyrody, klimatu i plaż.
  Głównym miastem regionu jest Bar - dobrze rozwiniętę miasto z wieloma atrakcjami. Oprócz pięknych, żwirowych plaż można tutaj zwiedzić między innymi Starówkę czy można skorzystać z rejsów wycieczkowaych po okolicznych kurortach.
  Kolejnym ważnym miastem na mapie jest Sutomore - przepiękny kurort położony nad zatoką o tej samej nazwie. Zatoka popularna jest dzięki długiej, piaszczysto - żwirowej plaży, twierdzy Haj - Nehaj, kościoła św. Tekli oraz ponad 2000-letniego drzewa oliwnego.

Wyświetla: 1 - 8 z 8 ofert

INFORMACJE

O firmie

Globtrans sp. z o.o. istnieje na rynku od ponad 10 lat. Jako Organizator gwarantujemy przede wszystkim pełen profesjonalizm i zaangażowanie...

Czytaj całość

Jak rezerwować

Umowa z Globtrans sp. z o.o. jest zawierana w formie pisemnej na druku „Zgłoszenie – Umowa o świadczeniu usług turystycznych” (Zgłoszenie). Umowa dochodzi do skutku na warunkach zawartych w Zgłoszeniu po podpisaniu umowy...

Czytaj całość

Warunki

WARUNKI UCZESTNICTWA w imprezach organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o. Niniejsze warunki stanowią integralną część zgłoszenia udziału w imprezach turystycznych organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o...

Czytaj całość

Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu