Chorwacja

Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Najdłuższą natomiast granicę stanowi wybrzeże: 5790,00 km. Dzięki jego urozmaiceniu Chorwacja stała się popularna nie tylko w Europie, ale również na całym świecie. W Chorwacji na uwagę zasługują także tutejsze Parki Narodowe: Kornati i Krka, na które organizowane...

Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Serbią, Węgrami i Słowenią. Najdłuższą natomiast granicę stanowi wybrzeże: 5790,00 km. Dzięki jego urozmaiceniu Chorwacja stała się popularna nie tylko w Europie, ale również na całym świecie. W Chorwacji na uwagę zasługują także tutejsze Parki Narodowe: Kornati i Krka, na które organizowane są niezapomniane i pełne wrażeń wycieczki statkami, Park Narodowy Jezior Plitwickich – niespotykany na skalę światową zespół jezior połączonych ze sobą kaskadą wodospadów, zapierający dech w piersiach Park Narodowy Paklenica. Warto jednak również odwiedzić Parki Narodowe: Wysp Briońskich, Mljet, Risnjak oraz Welebitu Północnego.
Chorwacja traktowana jest jak wielkie zagłębie turystyczne. Wzdłuż całego wybrzeża od kwietnia do października rozwija się ruch turystyczny. Każdy skrawek tego państwa może poszczycić się innym, niepowtarzalnym charakterem, dzięki czemu turyści, co roku mogą tutaj przyjeżdżać poznając jego kolejne zachwycające miejsca. A jest co poznawać!

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stare miasto w Dubrowniku i Trogirze, Pałac Dioklecjana w Splicie, Katedra w Śibeniku czy Bazylika Eufrazyjska w Poreću każdego sezonu odwiedzane są przez tysiące turystów.

Do wspaniałych walorów turystycznych warto dodać wyjątkowe walory smakowe, które testować można właśnie tutaj – w Chorwacji. Kraj słynie z produkcji wyjątkowo smakowych serów owczych ( Wyspa Pag, Półwysep Peljesać ), wspaniałych win ( Półwysep Peljesać ), ponadto uprawia się oliwki, figowce, drzewa cytrusowe i prowadzi hodowle ostryg.

Język urzędowy: chorwacki
Stolica: Zagrzeb

Powierzchnia całkowita: 56 542 km² (część lądowa), 31 067 km² (wody terytorialne)
Liczba ludności (2008): 4 437 460
Jednostka monetarna: kuna

Kod samochodowy: HR
Kod telefoniczny:
+385

 


Chorwacja zajmuje wschodnie wybrzeże Adriatyku, części basenu Morza Śródziemnego, która najdalej wchodzi w głąb lądu. Do Chorwacji należy największa część wybrzeża Adriatyku z prawie wszystkimi wyspami. Góry Dynarskie oddzielają jej pas śródziemnomorski od środkowoeuropejskiej części kontynentalnej, która rozciąga się od wschodnich zboczy Alp na północnym zachodzie do Dunaju na wschodzie, obejmując południową część urodzajnej Niziny Panońskiej. Chorwacja graniczy z Bośnią i Hercegowiną (932 km), Słowenią (455 km), Węgrami (329 km), Serbią (241 km) i Czarnogórą (24 km).

Liczba wysp i wysepek: 1 244
Największe wyspy to Krk i Cres.
50 wysp jest zamieszkanych.
Najwyższy szczyt: Dinara 1 831 m n.p.m.
Najniższy punkt: Morze Adriatycke 0 m
Najdłuższa rzeka: Sawa
Największe jezioro: Kozjak i Proscansko


Więcej

Chorwacja W tej kategorii 270 obiektów.

Podkategorie

 • Istria

  Istria to region Chorwacji położony w jej północnej części. Istria jest to część Chorwacji, która ma swoich zagorzałych zwolenników. To tutaj co roku spędzają wakacje amatorzy plaż dla nudystów, tutaj również chętnie przyjeżdżają miłośnicy tenisa oraz wszelkiego rodzaju aktywności sportowej. Pod względem narodowości Istria jest bardzo często odwiedzana przez Włochów oraz Niemców.

  Na Istrii znajduje się wiele wspaniałych, pełnych zabytków miasteczek. Jednym z nich jest Pula. Położona na południu Istrii Pula słynie z wielu starożytnych zabytków.
  Najczęściej odwiedzanym jest Amfiteatr pochodzący z I wieku, następnie Forum z czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego, Bramy z I wieku, Łuk Sergiusza, Mały Teatr Rzymski, Katedra z XVII wieku i wiele innych. Również w Novigradzie zachowały się cenne zabytki kultury, jak XI wieczny kościół Św. Maksymiliana i Pelagiusza, gotycki pałac Rigo, czy fragmenty murów obronnych. W Rovinj warto wstąpić do katedry Św. Eufemii z XVIII wieku oraz zobaczyć Łuk Balbi z XVII wieku. W katedrze znajdują się szczątki Św. Eufemii. Jej figura wieńczy również dzwonnicę, która wzorowana jest na dzwonnicę Św. Marka w Wenecji. Rovinj to jedno z najładniejszych miasteczek Istrii. Zachwyca romantyczną architekturą, przepięknymi okolicami oraz wspaniałymi widokami. Również Poreć może poszczycić się urokliwymi uliczkami, pozostałościami rzymskimi. Głównym zabytkiem Poreća jest bazylika Św. Eurazja.
  Obok walorów krajoznawczych kolejnym czynnikiem przyciągającym turystów są wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne, np: Festiwal Filmowy w Puli, Festiwal Heineken Music Nights w Novigradzie oraz Parki Narodowe: Brijuni ( zespół wysepek ) i Ućka ( góry we wsch. części Istrii ).

 • Zatoka Kvarnerska

  Zatoka Kvarnerska ma zupełnie inny charakter niż Istria czy Dalmacja. Z zachodniej strony ogranicza ją Istria ( ostatnia miejscowość Kvarneru to Opatija i Lovran ), od południa Dalmacja ( aż po Gospić ) Kvarner może poszczycić się wieloma atrakcyjnymi miejscami, centrami turystycznymi, nie spotykanymi w pozostałych krajach lub regionach Chorwacji. Na uwagę zasługują przede wszystkim Jeziora Plitwickie, wspaniałe wyspy: Rab, Krk, Cres i Lośinj. Zatoka Kwarnerska ma specyficzny charakter. Wysokie góry schodzą tutaj wprost do morza. Dlatego między innymi najpopularniejsze turystycznie miasteczko Kwarneru - Opatija składa się z kilku rzędów domów usadowionych na zboczu. Opatija jest również obok Rijeki jednym z najbardziej rozwiniętych miast Kwarneru. Miasto początkowo uzdrowiskowe ze względu na panujące tutaj warunki klimatyczne później nastawione na turystykę, w końcu rozwijające również najczęściej odwiedzane w Chorwacji centrum kongresowe. Pozostałe miasteczka Kwarneru: Rabac, Crikvenica czy Novi Vinodolski nie przypominają już Opatiji. Kierując się na południe plaże są szersze, a zejście do morza zdecydowanie mniej strome. Każdy zakątek Kwarneru jest wyjątkowy. Crikvenica, założona w 1412 roku ma idealne warunki klimatyczne, dzięki czemu działają tutaj sanatoria oraz wiele pawilonów łaźniczych. W sierpniu i wrześniu organizowane są w Crikvenicy imprezy kulturalne. Na Wyspie Rab na uwagę zasługuje nie tylko miasteczko Rab ze względu na zabytki architektury, ale również wioska Lopar – tutaj właśnie znajduje się jedna z najpiękniejszych na Kwarnerze plaża – 1,5 km długości, piaszczysta z powolnym zejściem do morza. Idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Główną miejscowością Wyspy Krk jest miasteczko Krk. Tutaj zachowało się sporo fortyfikacji z XII wieku, które przyciągają turystów spragnionych nie tylko plażowania. Krk to również sieć urokliwych uliczek, romańska katedra i zamek z XV wieku. Wszystkie wyspy Kwarneru mają niepowtarzalny charakter. Cres jest tak ściśle połączony z Lośinj, że oddzielone są zaledwie wąskim przesmykiem połączonym mostem zwodzonym ( 11 m szerokości ). Największą wyspą jest Krk – tutaj można dostać się mostem łączącym ją z lądem. Na koniec nie sposób pominąć Parku Narodowego Plitwice, który założony został w 1949 roku. Tworzy go system 16 jezior połączonych wodospadami i kaskadami. Całość obszaru obejmuje 295 km2.

 • Dalmacja Północna

  Dalmacja to bez wątpienia największy turystyczny region Chorwacji. Najpopularniejszym miastem regionu północnego jest Zadar. To turystyczne miasto łączy w sobie wiele elementów gospodarczych. Zadar jest zarówno międzynarodowym portem morskim ( połączenia z Włochami oraz miastami Chorwacji ), posiada wiele ośrodków naukowych i kulturalnych. W mieście zachowało się sporo zabytków sakralnych i świeckich o charakterze średniowiecznego miasta. Na uwagę zasługują m.in.: rzymski rynek, część fortyfikacji, rotunda Św. Donata z IX wieku oraz kościół Św. Marija. Warto również obejrzeć zbiory muzealne Zadaru. Na obszarze regionu można znaleźć wspaniałe Parki Narodowe: Kornati, Krka, Paklenica ze wspaniałymi masywami górskimi, wodospadami. Na Kornati składa się 149 wysp i wysepek, natomiast Park Narodowy Kornati obejmuje swym zasięgiem 89 wysp i wysepek. Park Kornati jest najchętniej odwiedzany w czasie rejsów po Adriatyku. Praktycznie każda propozycja rejsu ma w swoim planie zwiedzanie Kornati. Drugi Park Krka – zbliżony jest swym wyglądem do Plitwic. Tworzy go rzeka Krka spływająca przez teren krasowy do morza i tworząca wyjątkowy krajobraz wodospadów. Krk to kolejny Park bardzo chętnie odwiedzany w czasie rejsów.

 • Dalmacja Środkowa

  Split z Trogirem rozpoczyna Dalmację środkową. Do niej należą m.in. Wyspa Ciovo, jedne z najpiękniejszych Brać i Hvar oraz Śolta, Vis, Biśevo i Drvenik. W tej części Chorwacji jest wiele wspaniałych i niepowtarzalnych miast. Na pierwszy plan wysuwają się pełne zabytków Trogir oraz Split czy miasteczko Hvar. Dalmacja środkowa posiada wspaniałe centra turystyczne. Tutaj również znajduje się najpopularniejsza w całym kraju Makarska Riwiera. Jej urok jest niepowtarzalny – widok masywu Biokovo schodzącego majestatycznie do błękitnych wód Adriatyku  na długo pozostaje w pamięci tłumnie zjeżdżających tutaj turystów. Najpiękniejsze a tym samym najdroższe miasta Riwiery to Makarska, Brela, Baśka Voda czy Tućepi. Kierując się na Dubrownik krajobraz jest równie piękny jak na Riwierze, ale ceny zdecydowanie bardziej umiarkowane. Wiele turystów co roku spędza swój urlop na dwóch najpopularniejszych wyspach Dalmacji środkowej: Hvarze i Braću. Brać jest szczególnie często odwiedzany ze względu na rajską plażę Zlatni rat znajdującą się naBolu. Ta plaża jest cechą charakterystyczną Wyspy Brać. Jest to jedna z niewielu w Chorwacji plaż piaszczystych, natomiast jej indywidualność polega na tym, że w zależności od przypływów – zmienia ona swój kształt. Natomiast na Wyspie Hvar oprócz bajecznych plaż turyści mogą również rozkoszować się tutejszymi zabytkami architektury, podziwiać wąskie uliczki z ukrytymi w nich kawiarenkami. Stolicą regionu jest Split.  Miasto wraz z portem położone jest na półwyspie i wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Split to potężne miasto oraz wielkie centrum ekonomiczne, transportowe czy kulturalne. Split ma idealne połączenia komunikacyjne ze względu na bliską dostępność do autostrady, blisko położone lotnisko ( Kaśtel ) oraz bardzo rozbudowany port. Stąd wypływają statki i promy do wielu miast Chorwacji oraz do Włoch. Pomimo tego, że Split jest tak rozbudowanym miastem, można tutaj znaleźć wiele wspaniałych plaż i marin. Ze względów turystycznych na największą jednak uwagę zasługują zabytki kulturalne. Dla nich warto spędzić w Splicie przynajmniej weekend rozkoszując się pięknymi budowlami, urokliwymi uliczkami, romantycznymi placami. Będąc w Splicie warto zobaczyć tutejsze muzea, nie można pominąć pozostałości majestatycznego Pałacu Dioklecjana z 300 roku n.e. – kościół Św. Duje, dziedziniec, korytarze podziemne, bramy pałacowe oraz inne zabytki. Warto również zobaczyć były ratusz, klasztor i kościół Św. Frane. Zwiedzając Split można zrobić sobie przerwę w jednej z wielu przytulnych kafejek, napić się kawy, zjeść pyszne ciasto. W Splicie jest sporo punktów gdzie można kupić małą porcję pizzy – tanio, smacznie i szybko.

 • Dalmacja Południowa

  Dalmacja południowa z jej stolicą Dubrovnikiem wieńczy Chorwację. Nie obejmuje swą powierzchnią znacznych terenów ale są tutaj miejsca nie mniej piękne i ważne niż w pozostałych częściach Chorwacji. Na terenie Dalmacji południowej znajduje się m.in. piękny Półwysep Peljesacz, który słynie nie tylko z produkcji wyjątkowego sera owczego ale przede wszystkim z wyjątkowej klasy win. Pod koniec sezonu letniego na półwyspie można podziwiać obfite winogrona, mandarynki i cytryny – pełne niepowtarzalnego smaku i aromatu. Najpopularniejszą wyspą regionu jest zdecydowanie Korćula. Miasto o tej samej nazwie określane jest również „Małym Dubrovnikiem”, co zawdzięcza  dochowanym z okresu średniowiecza zabytkom. Do dnia dzisiejszego zachowała się wieża Revelin z XV wieku z bramą miejską, katedra Św. Marka, pałac biskupi z XVII wieku, pałac Gabriela ( tutaj muzeum miejskie Ratusza ). Korćulę warto odwiedzić. Ma ona niepowtarzalny klimat, pełen spokoju i wakacyjnej radości. Będąc na Korćuli nie można pominąć klasztoru dominikańskiego, w którym znajdują się dzieła sztuki. Powiada się, że właśnie w tym budynku urodził się Marco Polo – słynny podróżnik. Korćula jest łatwo dostępna. Co godzinę przypływają tutaj promy z Orebića. Chcąc zwiedzić miasto warto wybrać się do centrum promem przeznaczonym tylko dla pasażerów. Goście zakwaterowani w hotelach Korduli zdecydowanie wybierają promy duże przewożące również samochody. Korćula nazywana jest „Małym Dubrownikiem” zaś Dubrownik określany jest mianem „Perły Adriatyku”. Każdy kto był w Chorwacji i z całą pewnością planuje tutaj powrócić powinien w swoich planach znaleźć również miejsce na Dubrownik. Dubrownik jest potężnym centrum kulturalnym i edukacyjnym. Tutaj znajduje się popularny Uniwersytet Morski oraz Uniwersytet Ruchu Turystycznego. Podobnie jak Trogir i Split, również Dubrownik został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W Dubrowniku zachowało się wiele cennych zabytków. W Starym mieście można spędzić cały dzień podziwiając wspaniałe budowle, ale i tak w dalszym ciągu pozostaje niedosyt. Całość Starego Miasta otaczają mury obronne ( ok. 2 km ) z 20 bastionami i basztami, jego jądro stanowią wąskie, romantyczne uliczki oraz główna ulica Stradun, oraz kościoły. Będąc w Dubrowniku warto przejść się po murach obronnych i zobaczyć Dubrownik z każdej niemalże strony. Warto zwiedzić pałac Rektorów ( muzeum ), zobaczyć gotycki klasztor Franciszkanów z XIV wieku, gotycki klasztor Dominikanów z XIV-XV wieku oraz kościoły: renesansowy Św. Spasa, barokowy Św. Vlaha, katedrę z lat 1617-1713, Jezuitów z lat 1699-1725.  Stałym miejscem „pielgrzymek” turystów jest również Wielka Studnia Onofria wybudowana w latach 1438-1444. Ze względu na swe położenie Dubrownik ma połączenie promowe z Włochami i Grecją oraz z większymi i mniejszymi miastami Chorwacji.

  Kalendarz imprez w sezonie Lato 2014.


 • Jeziora Plitwickie


  Jeziora Plitwickie to najbardziej znany chorwacki park narodowy, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  To magiczny krajobraz wodospadów, jezior.  Obszar jest porośnięty gęstym bukiem, sosną, jodłą, który jest również siedliskiem dla 120 gatunków ptaków. Oprócz jezior i lasów, jest tu też kilka jaskiń, źródeł. na terenie parku możliwe jest poruszanie się za pomocą panoramicznych pociągów i łodzi, które umożliwią odwiedzającym zobaczyć naturalne piękno z bliska. 

   

  Bilety wstępu do Parku Narodowego (podane ceny w przybliżeniu):

  • Osoba dorosła - 1 dzień - ok. 24 EUR w terminach 01.07-31.08 (w pozostałych terminach ok. 11-15 EUR)
  • Dzieci 7-17,99 lat  - 1 dzień - ok. 11 EUR w terminach 01.07-31.08 (w pozostałych terminach ok. 5-8 EUR)
  • Dzieci do 6,99 lat wstęp bezpłatny.


  W podanych cenach wstępu zawarty przejazd panoramicznym pociągiem i elektryczną łodzią.


   

Wyświetla: 13 - 24 z 270 ofert

INFORMACJE

O firmie

Globtrans sp. z o.o. istnieje na rynku od ponad 10 lat. Jako Organizator gwarantujemy przede wszystkim pełen profesjonalizm i zaangażowanie...

Czytaj całość

Jak rezerwować

Umowa z Globtrans sp. z o.o. jest zawierana w formie pisemnej na druku „Zgłoszenie – Umowa o świadczeniu usług turystycznych” (Zgłoszenie). Umowa dochodzi do skutku na warunkach zawartych w Zgłoszeniu po podpisaniu umowy...

Czytaj całość

Warunki

WARUNKI UCZESTNICTWA w imprezach organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o. Niniejsze warunki stanowią integralną część zgłoszenia udziału w imprezach turystycznych organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o...

Czytaj całość

Copyright © 2001-2014 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu